"Tylko bez całowania!" - dobrych rad wiele w ważnej kwestii uczućNajpierw jest maluszkowe "jestem zły", "jestem zła" - powodów jest mnóstwo i to "bycie złym" w rzeczywistości oznacza wiele rozmaitych odczuć, uczuć, stanów: smutek, żal, tęsknotę, poczucie niesprawiedliwości, strach, rozczarowanie, frustrację. Z czasem pociecha wyraża się coraz precyzyjniej i słyszymy deklarację: "Bardzo za tobą teksniłem";) czy też wykrzyczany żal: "Bo wy mnie nie rozumiecie!". 

Warto uświadamiać najmłodszym, że uczucia są bardzo różne, a dokładne ich określenie pomaga w rozładowaniu negatywnych emocji, znalezieniu środka zaradczego, ale też zrozumieniu innych. Grzegorz Kasdepke - jeden z najbardziej lubianych przez dzieci autorów, znalazł ciekawy sposób, by przybliżyć małym odbiorcom te kwestie. Maluchy lubią opowieści niejako o nich samych - o rówieśnikach chodzących do przedszkola, nawiązujących pierwsze przyjaźnie, stykających się z innymi osobami, które mogą odmiennie odbierać różne sprawy, mieć inny sposób bycia, inne usposobienie. Przedszkolaki przeżywają czasem trudne chwile, często radosne, muszą poradzić sobie z tęsknotą, uczyć samodzielności, zmagać z rozmaitymi problemami, które czasem urastają do rangi wręcz dramatu: niesmaczny obiad, trudności z ubraniem się po leżakowaniu, niepowodzenie w wykonywaniu prac plastycznych, ćwiczeń... 

Emocje towarzyszą nam cały czas - nad tymi pozytywnymi często się nie zastanawiamy, te odmienne częściej prowokują do refleksji, ale warto mieć świadomość jednych i drugich, wiedzieć, czym się charakteryzują, dlaczego powstają, jak możemy poradzić sobie z niekomfortowym nastrojem, czy też jak pomóc innym, którzy tak się właśnie czują. Opowiadaniom o codziennych zdarzeniach w przedszkolu, o relacjach między dziećmi i dorosłymi, między kolegami i koleżankami w grupie towarzyszą komentarze przeznaczone dla najmłodszych odbiorców i dla czytających książkę dorosłych. Dzięki tym uwagom można niejako "przepracować" pewne uczucia, wymyślić sposoby radzenia sobie z tymi trudnymi, uświadomić sobie, że nie jesteśmy bezradni, gdy dopada nas tęsknota, złość, gdy jesteśmy zawstydzeni... Ciekawym pomysłem jest sportretowanie jako jednego z bohaterów teatralnego pajacyka. Taka niebanalna postać intryguje małych słuchaczy, wprowadza element zaskoczenia, niecodzienności, niewątpliwie dzięki temu historie te zostaną lepiej zapamiętane, by pomóc w trudnych chwilach. 

Opowiadania o grupie przedszkolaków i pani Miłce zostały wydane przez Naszą Księgarnię po raz kolejny - bo na pewno warto, by każdy maluch mógł je poznać. Ci, którzy do tej pory ich nie znali, już na początku tej książki dowiadują się, że to pierwszy z kilku tytułów poświęconych przygodom tej sympatycznej grupy przedszkolaków - warto sięgnąć po inne pozycje i poznać bliżej i "oswoić" inne uczucia!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustrator: Marcin Piwowarski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 14 x 19,7 cm
ISBN: 978-83-10-12677-1Komentarze