"Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" - kompendium dla przyszłych laureatów;)
Prośba o wymienienie polskich noblistów to jedno ze sztandarowych poleceń w rozmaitych testach szkolnych. Pamiętam, że przyswojenie tej wiedzy stanowiło spore wyzwanie dla wielu uczniów, zatem na ogół potrafili jedynie przywołać nazwiska, czasem jeszcze dziedzinę, rok otrzymania tego szczególnego wyróżnienia. Często padało też pytanie "Kim był ten Nobel?";) 

Dzięki książce autorstwa Katarzyny Radziwiłł młodzi czytelnicy zaspokoją swoją ciekawość, bliżej poznają polskich laureatów Nagrody Nobla, dowiedzą się, w jakich kategoriach jest ona przyznawana, kto o tym decyduje. 

Niezwykle interesujący jest portret samego fundatora nagrody - mamy możliwość dowiedzieć się wielu ciekawostek o jego rodzinie, życiowych pasjach, kolejach losu, sukcesach i dramatycznych chwilach, które stały się jego udziałem, w końcu okolicznościach podjęcia decyzji o ustanowieniu tej nagrody.

Jasno sformułowany i ciekawie napisany tekst przykuwa uwagę młodych odbiorców. W książce znajdziemy też sporo informacji, które może mniej istotne dla samej wymowy otrzymania Nagrody Nobla też intrygują najmłodszych: jak taka nagroda wygląda? Jak przebiega ceremonia jej wręczenia? W co powinniśmy się ubrać, jeśli zostaniemy zaproszeni na galę noblowską?;) Jest też kilka przykładowych jadłospisów. 

Mamy również garść danych statystycznych odnośnie tego, kto ma szansę otrzymać Nagrodę Nobla. Częściej honorowani nią są mężczyźni, bardzo wielu laureatów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, dobrą okolicznością jest też data urodzenia - ci, którzy świętują ostatniego (lub jak w tym roku - przedostatniego;)) dnia lutego mają także większe szanse na znalezienie się w gronie wybrańców;) To tylko niektóre z ciekawostek, jest ich w książce bardzo wiele, zatem zachęcamy do lektury!:)

Katarzyna Radziwiłł postawiła sobie za cel przybliżenie osób i organizacji uhonorowanych Nagrodą Nobla, aby młodzi czytelnicy zapamiętali te informacje, by opowieść o nich była ciekawa, dokonała pewnego wyboru - z każdej z dziedzin poznamy kilku laureatów. Dzięki tym portretom na pewno będziecie mogli zabłysnąć w szkole wiedzą o naszych noblistach! Poza tym autorka przedstawia osoby niekiedy już nieco znane najmłodszym (jak choćby Ernesta Hemingwaya, Aleksandra Fleminga czy najmłodszą z laureatek, Malalę Yousafza, która otrzymała Nagrodę Nobla w wieku 17 lat!). Opisy dokonań wyróżnionych nagrodą są niedługie, zajmują stronę, niekiedy dwie; znajdziemy w nich wyjaśnienie zasług, czasem żartobliwą historyjkę wiążącą się z daną osobą. Towarzyszą im ilustracje autorstwa Daniela de Latoura, które także są swego rodzaju komentarzem, nawiązaniem do osiągnięć laureata, przybliżają jego wizerunek, są symbolicznym podsumowaniem życia i działań portretowanej osoby.

Na końcu książki znajdziemy inspirujące pytania i zadania - może młodzi czytelnicy mają już jakieś plany, dzięki którym w Sztokholmie lub Oslo zostanie im wręczona ta wyjątkowa nagroda? Warto mierzyć wysoko, a od dziś warto pracować nad samorozwojem!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Jak zdobyć Nagrodę Nobla?"
Autor: Katarzyna Radziwiłł
Ilustrator: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Muchomor
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 16,5x22 cm
ISBN: 978-83-89774-91-0

Komentarze