"Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami" - inspirujące opowieści wierszem o dawnych balachAch, taniec! Jak on intryguje, z jakim zachwytem oglądamy pląsające pary! Na naszym lokalnym festiwalu młodych talentów dominują bardzo dynamiczne, wręcz akrobatyczne nieco popisy, ale w miejskim ośrodku kultury działają i grupy tańca nowoczesnego, i tradycyjnego, a nasz zespół ludowy prezentował ostatnio widowisko, podczas którego tańce takie, jakie niebanalnie zostały opisane w tej książce, były gorąco oklaskiwane przez publiczność (licznie zgromadzoną - choć był to tłusty czwartek - zamiast się objadać, wybraliśmy ucztę duchową!). W szkole, do której niebawem pójdzie Starsza, też działają dwa zespoły taneczne reprezentujące obie "frakcje", a my właśnie do tej "klasycznej" bardziej się skłaniamy.

A jak opisać taniec? Niełatwe to zadanie, zatem tym większe uznanie należy się autorce wierszy, Izabelli Klebańskiej - dwadzieścia siedem słownych portretów opiera się na rozmaitych pomysłach: są nawiązania do historii danego tańca, kraju pochodzenia, charakterystyczne figury czy kroki przywołują porównania do zachowania rozmaitych gatunków fauny. Wiersze, choć niedługie, przekazują nam to, co najistotniejsze: dowiadujemy się, że sarabanda to taniec wolny, zmysłowy, hopak - bardzo energiczny i tańczony przez mężczyzn, branle tańczymy w kole, a kontredans będzie od nas wymagał także i dobrej pamięci, bo to taniec z wieloma figurami.

Nastrojowe wiersze, zaskakujące porównaniami i ujęciem tematu, zostały także niebanalnie zilustrowane - malarskie prace Małgorzaty Flis to feeria barw, okazja do poznania rozmaitych strojów, zatem i swego rodzaju lekcja historii mody. Nieco trudno jedynie jest odczytać tytuły niektórych wierszy, zwłaszcza te będące niespolszczonymi nazwami tańców, ale jeśli ktoś ma podobny problem, a w samym wierszu się owa nazwa nie pojawia, wówczas można zajrzeć do spisu treści albo jeszcze lepiej - słowniczka, który jest umieszczony na końcu książki. Z niego dowiemy się jeszcze innych interesujących rzeczy o opisywanych tańcach. 

No i wreszcie bardzo cenny dodatek do tej pozycji - płyta z muzycznymi ilustracjami do wszystkich utworów - znajdziemy na niej mistrzowskie kompozycje Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego, Haendla, Ravela, Bizeta, Straussa... Aż chce się zgłębiać wiedzę na ten temat, a nawet - zdobyć umiejętności pozwalające tańce te zaprezentować!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami"
Autor: Izabella Klebańska
Ilustrator: Małgorzata Flis
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 16,8x24 cm
ISBN: 978-83-7672-006-7

Komentarze