"Piękno i sztuka, co to takiego?" - inspirujące pytania i ciekawy tematJeśli zechcemy przeczytać tę książkę od deski do deski, to zajmie to nam kwadrans, może dwadzieścia minut. Szybka lektura nie jest jednak najlepszym sposobem na poznanie treści tej pozycji - wprost przeciwnie, każdy z sześciu rozdziałów to okazja do rozmowy, dyskusji, zastanowienia się nad zasygnalizowanymi kwestiami, wyrażenia swojego zdania i ustalenie własnej odpowiedzi.

No właśnie - często w rozmaitych publikacjach szukamy odpowiedzi na nurtujące nas problemy, zagadnienia. Czy zatem książka, która takich rozwiązań nie przynosi, a zamiast tego oferuje mnóstwo pytań, której autor niejako mnoży wątpliwości, podważa ogólnie przyjęte ustalenia może nas czegoś nauczyć?;) 

Popularność kolejnych tomów autorstwa Oscara Brenifiera dowodzi, że takie ujęcie ważnych kwestii, intrygujących zagadnień jest trafnym pomysłem. Tym razem za warstwę wizualną odpowiada Rémi Courgeon, który wybrał na bohaterów wielkouchego kotka, nieco groźnie wyglądającego psa, ropuchę o dość kontrowersyjnym wyglądzie, choć są też i przedstawiciele gatunku homo sapiens;) - wszystkie te postacie ukazane na "śmiesznych rysunkach" (to czwarty z pomysłów ilustratora, jakie były wcześniejsze - sprawdźcie sami, będziecie z pewnością zaskoczeni wcześniejszymi koncepcjami:)), a zajmują się tworzeniem sztuki, kontemplowaniem jej, negowaniem, krytykowaniem czy wyrażaniem swego zachwytu.

Jeszcze jedno pojęcie jest w tej książce analizowane - piękno. Wydawałoby się, że to rzecz oczywista, czym ono jest. Ale wystarczy zostać postawionym w sytuacji rodziców mających ocenić prace dzieci - który rysunek ładniejszy? Czy oba mogą być piękne? Przecież są tak różne! A jeszcze zdarza się, że jedna krytycznie wyrazi się o tym, co stworzyła druga - i dramat gotowy! Bardzo jesteśmy tą kwestią piękna zainteresowani, wiele aspektów naszego codziennego życia z nią jest związanych, zatem choć wydaje się być raczej drugorzędna (choćby biorąc pod uwagę takie aspekty jak użyteczność, funkcjonalność), to jednak przywiązujemy do niej dużą wagę.

Książkę rozpoczyna spis zagadnień, które zostaną w niej poruszone - spis treści, jednak bez numerów stron, gdyż sama koncepcja tej publikacji ułatwia nam korzystanie z niej - z prawej strony widzimy wszystkie tytuły: Uniwersalność, Kryteria, Zrozumienie, Artysta, Wolność, Użyteczność. Czy zatem wszyscy tak samo pojmujemy piękno? Czy powinniśmy je rozumieć? Czy bycie artystą to przeznaczenie wybrańców, czy też każdy może nim być lub w pewnym sensie jest? Każde z pytań pociąga następne, a wszystkie prowokują nas do zastanowienia się nad zasygnalizowanymi sprawami. Jak zwykle w przypadku książek Oscara Brenifiera lektura jest przygodą, okazją, by przemyśleć kwestie dla nas ważne, nauczyć się formułowania myśli, argumentowania, szerszego spojrzenia na otaczający nas świat.

Polecam
Katarzyna

Nie mogę się nie pochwalić: mnie rysunek Młodszej zachwycił, zatem takie nawiązanie do lektury;) "Piękno i sztuka, co to takiego?"
Autor: Oscar Brenifier
Ilustrator: Rémi Courgeon
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: półtwarda
Liczba stron: 96
Format: 18 x 23,5 cm
ISBN: 978-83-7776-102-1Komentarze