"Ciało człowieka" - poznajmy lepiej siebie samych!:)"Mamo, mogę cię zapytać o coś, o co nigdy cię jeszcze nie pytałam?" - zwraca się do mnie Starsza podczas rytualnego śpiewania "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda..." w trakcie wieczornego mycia zębów Młodszej. Mały niepokój się pojawia, ale oczywiście - zgadzam się. "Jak to jest z tym prądem? Skąd się on bierze i jak to wszystko działa?" - uff... Tym razem odpowiedź humanisty musi wystarczyć - oraz obietnica, że tata-bardziej technik;) jutro wyjaśni więcej. Ale pytania o inne intrygujące sprawy - właśnie związane z budową i funkcjonowaniem ciała człowieka również się pojawiają. Wszak wszystko, co wokół się znajduje, bardzo intryguje - zatem i prąd, i tęcza, i samochód - jak też on jeździ?! No i my sami!!! 

Czemu w brzuchu burczy? A dlaczego słodycze źle wpływają na zęby? Czemu lepiej jeść "zdrowe rzeczy"? Co jest zdrowe i dlaczego? Czemu warto uprawiać sport? Co to znaczy być niepełnosprawnym? Ta licząca niespełna sto stron pozycja pozwoli najmłodszym uzyskać odpowiedź na te pytania. Autorka i czworo ilustratorów w sposób przystępny i ciekawy przybliżają dzieciom zdobycie potrzebnej wiedzy na szczególny temat - o sobie samym! 

Pięć rozdziałów dotyczy istotnych spraw związanych z budową ciała człowieka, fizjologią, funkcjonowaniem w społeczeństwie, zdrowymi nawykami. Bez przesady można powiedzieć, że zostały tu poruszone wszystkie tematy, które zaciekawią przedszkolaki - wszak tytuł ten wchodzi w skład serii "Pierwsza encyklopedia", zatem rzetelna wiedza to niejako znak rozpoznawczy tych pozycji. Książkę zamyka kilkanaście stron schematów, tablic utrwalających najistotniejsze kwestie. 

Po encyklopedie zwykle sięgamy, gdy czegoś nie wiemy, ale ta książka oferuje najmłodszym o wiele więcej niż tylko zaspokojenie ciekawości odnośnie danej sprawy. Mnóstwo kolorowych ilustracji, na których wiele "się dzieje" to skuteczny wabik - Młodszą zafascynowała okładka (taka złota:)), a gdy otworzyła książkę, to po prostu wsiąknęła;) Tyle rozmaitych osób, tyle zdarzeń, różne sytuacje, czynności, scenki, historyki... Zatem córka "czyta", a jako że liter zna dosłownie kilka;), więc jej lektura polega na opowiadaniu, wymyślaniu przygód. Choć oczywiście wykorzystujemy tę publikację i w sposób zamierzony przez autorów! 

Po tym samodzielnym poznawaniu książki przychodzi czas na czytanie, wyjaśnianie, rozmowy. Wiadomo, że encyklopedia dla najmłodszych to nie zbiór definicji, informacje zostały zatem przedstawione w dużej mierze za pomocą ilustracji, scenek obrazujących, jak funkcjonuje nasze ciało. Każdy rozdział zakończony jest quizem - znajdujące się na dwóch stronach rysunki nawiązują do poznanych treści. Najmłodsi opowiadają o tym, czego się dowiedzieli, odnajdują różnice, bawią się, a przy okazji zdobywają wiedzę i ćwiczą też umiejętność wypowiadania się, formułowania myśli. Na pewny przy kolejnym "samodzielnym" czytaniu Młodszej opowiadane historyjki będą ciekawsze, bogatsze w informacje! 

Dzieciom podoba się też samo wydanie - kolorowe, z mnóstwem ilustracji. A rodzice docenią jego solidność, bo na pewno książka będzie często oglądana:) U nas to pierwsza pozycja z tej serii, ale pewnie nie ostatnia! Do wydanych chwilę temu trzech tytułów ("Mój dzień", "Pojazdy", "Zwierzęta") właśnie dołączają kolejne - "Konie i kucyki" oraz "Dinozaury".

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

Autor: Stephanie Ledu
Ilustrator: Benjamin Becue, Ilaria Falorsi, Melisande Luthringer, Julie Mercier
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 19,5x24 cm
ISBN: 978-83-280-1877-8Komentarze