"Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów" - barwne opowieści o naszej przeszłościMikołaj Kamler - autor ilustracji do tej pozycji - w mimice portretowanych postaci zawarł bogate i silne emocje. Postaci pokazane zostały w momentach szczególnych, ważnych, jak się okaże - znaczących dla losów kraju. I choć to nie zawsze sami wysoko urodzeni, bogaci, znani, znaczący, to i rola takich zwykłych bohaterów opowieści bywa czasem niebagatelna. Jest to zatem taka nieco inna wizja historii - nie tyle ze względu na zmianę wymowy zdarzeń, inną ich interpretację, ale dlatego iż pokazane one zostały w sposób pełniejszy, bogatszy, niekiedy z innego punktu widzenia, tak by ta historia sprzed setek lat nie była nudnym zbiorem dat, ale żywą, pulsującą uczuciami opowieścią o trudnych początkach państwa polskiego.

Sympatyczny rycerz na okładce uśmiecha się jakby do czytelnika, zerka zza zasłony i niejako zaprasza do lektury. Na pewno warto z tej propozycji skorzystać, choć oczywiście trzeba mieć świadomość, że wkraczamy do świata rządzącego się zupełnie odmiennymi prawami niż ma to miejsce obecnie. Zatem choć bohaterowie opowiadań stworzonych przez Grażynę Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczko oraz Pawła Wakułę to dzieci czy też nastolatkowie, to nieobce są im gorzkie doświadczenia - zostali osieroceni, muszą ciężko pracować na swoje utrzymanie, zdarza się, że ryzykują życiem. Ale mają też możliwość uczestniczyć w doniosłych wydarzeniach, owocem których będą istotne zmiany związane z formą, kształtem państwa polskiego. 

Akcję pierwszego z opowiadań od wydarzeń opisanych w ostatnim dzieli trzysta lat - rozpoczynamy tę wędrówkę przez nasze dzieje od przyjęcia chrztu przez Mieszka, pierwszego władcę z rodu Piastów, którego ostatnim przedstawicielem na tronie polskim był Kazimierz Wielki. Co się przez te lata działo? Wojny, walki, kraj był pustoszony przez sąsiadów, ale i pracowicie odbudowywany, a pragnienie stworzenia silnego, samorządnego państwa przyświecało kolejnym władcom. Wprawdzie nierzadko górę brały partykularne interesy, jednak często obserwować możemy gotowość do wielkich poświęceń w imię wyższych ideałów. 

Na ogół te pierwsze lata naszej państwowości kojarzymy z kilkoma datami, odległe czasy - zatem i nasza wiedza na ten temat nie jest imponująca. Autorzy podręczników historii skupiają się na osobach królów, możnych, dworskich intrygach, walkach o władzę, choć też i te informacje na ogół są bardzo lakoniczne. A takie suche fakty niełatwo zapamiętać, nie przemawiają do nas - przeciwnie jest w przypadku niniejszej pozycji! "Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów" to możliwość poznania bardziej wielowymiarowych postaci naszych pierwszych władców, dostrzeżenia ich ludzkich słabości, ale i cech pozytywnych, o których nie zawsze się wspomina. To też bogaty, ciekawy obraz codziennego życia ludzi trudniących się bartnictwem, uprawą roli, mieszczan, kupców, ulubionych zajęć dzieci (choć dzieciństwo zdecydowanie inny miało wówczas wymiar...).

Kolejne opowiadania przenoszą nas coraz bliżej w kierunku współczesności, poznajemy postacie historyczne i fikcyjnych bohaterów, ale wykreowanych w sposób, który pozwala młodym czytelnikom zyskać wiedzę o życiu w ówczesnych czasach. Tym, co łączy opowiadania, jest szczególnym moment, który został w nich opisany - ważne wydarzenie wiąże się z emocjonującą fabułą, rozmowy postaci dotyczą spraw państwowych, społecznych, gospodarczych, a sposób ich przekazania - jako komentarza do przedstawianych zdarzeń - pozwala je lepiej zrozumieć, polubić historię. 

Warto zwrócić uwagę na wiek odbiorców sugerowany przez wydawnictwo - 9+. To rzeczywiście książka dla młodych czytelników co najmniej tyle lat mających i to nie tylko ze względu na wiedzę historyczną, ale przede wszystkim na dość drastyczne czasem wydarzenia opisane na stronach tej publikacji. Choć oczywiście nie ma mowy o epatowaniu taką tematyką, jest to rzecz jasna próba przedstawienia w sposób pełny minionych wydarzeń, zaciekawienia nimi, poruszenia, skłonienia do refleksji i poznawania naszej historii.

Polecam
KatarzynaAutor: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Ilustrator: Mikołaj Kamler 
Wydawnictwo: Literatura 
Oprawa: Oprawa twarda
Liczba stron: 224 
Format: 16,8x22,5 cm
ISBN: 978-83-7672-431-7


Komentarze