"Pierwsza encyklopedia. Na wsi" - wszystko o tajnikach pracy rolnika:)Nieletni mają różne pasje: chłopcy instynktownie wybierają sport;), dziewczynki lubią wróżkowe klimaty, zwierzętami interesuje się wiele maluchów, równie ekscytującym tematem jest wieś. Choć zdecydowanie nie dla każdej pociechy. U nas są w tej materii rozbieżności. Starsza nie jest specjalnie wrażliwa na uroki sielskiego bytowania w bliskości z naturą, jeśli zaś mowa o zwierzętach, to ceni sobie psy i konie, cała reszta jest zdecydowanie na dalszym planie... Wszystko to nadrabia Młodsza! Uwielbia wszelkie żyjątka, jednakowo ekscytują ją żuczki jak i większe okazy. Naturalnie prym wiodą koty, ale inne stworzenia depczą im po piętach;) A wieś jest dla niej szczególnie urokliwym miejscem.

Rzecz jasna ci, którzy na wsi mieszkają, zajmują się hodowlą zwierząt, uprawą roli, mają sad czy ogród warzywny, wiedzą, że z pięknym otoczeniem wiąże się i sporo pracy. W gospodarstwie dzień pracy trwa często o wiele dłużej niż osiem godziny, a zajęć jest naprawdę wiele. A czym się pan rolnik lub pani rolnik zajmują? Ich miejsce życia i pracy poznamy bliżej w pierwszym rozdziale - "W gospodarstwie". Barwne ilustracje przedstawiają budynki, pojazdy i narzędzia, dowiadujemy się, jak wielki wypływ na pracę rolników ma pogoda i w jaki sposób przeciwdziałają niekorzystnym zjawiskom, tak by uratować plony, ochronić rośliny. 

Dwa kolejne rozdziały poświęcone są hodowli zwierząt i uprawie roślin. Poznajemy zwierzęta gospodarskie, miejsca ich bytowania, sposób żywienia, korzyści płynące z hodowli. Autorka przedstawia także popularne rasy, pokazuje tajniki pracy weterynarza opiekującego się zwierzętami na wsi. Codzienność i zwykłe zajęcia przeplatają się z odświętnymi chwilami - takimi jak wystawa rolnicza, na której hodowcy z dumą prezentują najpiękniejsze okazy. Nie mniej ciekawa jest uprawa roślin - mamy możliwość uświadomić sobie, jak wiele starań potrzeba, by zebrać z pól obfite plony. Mali mieszkańcy miast mogą poznać gatunki zbóż, sprawdzić, czy dobrze znają warzywa i owoce, czy wiedzą, gdzie one rosną, a także zajrzeć do szklarni, dzięki którym mamy możliwość szybciej cieszyć się smakiem owoców i warzyw. 

Ostatnia część to zaproszenie do gospodarstw specjalistycznych - odwiedzimy pasiekę, winnicę, szkółkę, plantację ryżu oraz gospodarstwo edukacyjne, w którym podczas najbliższych odwiedzin najmłodsi będą już czuć się jak ryba w wodzie;) - dzięki wiadomościom z "Pierwszej encyklopedii. Na wsi". 

Ta książka pozwala wzbogacić słownictwo, poszerzyć wiedzę, uświadomić, jak wiele pracy potrzeba, by na naszym stole pojawiły się ulubione produkty, dania. Oprócz bogatych w szczegóły ilustracji z krótkimi, precyzyjnymi opisami, na marginesach znajdują się pytania związane z daną rozkładówką i odpowiedzi na nie również ilustrowane rysunkami: "Czy wszystkie krowy dają mleko?", "Dlaczego oznaczamy owce kolorami?", "Co można robić ze zbóż?", "Które owoce są sezonowe?", "Dlaczego mówimy, że pszczoły są zagrożone?", "Skąd się bierze ryż, który jesz?" - to tylko kilka z nich - te zagadnienia pokazują, że nasze codzienne życie jest bardzo związane z tym, co wieś nam dostarcza, zatem warto mieć wiedzę na te właśnie tematy.

Na końcu każdego z czterech rozdziałów znajdziemy kilka zadań będących sprawdzianem dla najmłodszych - rozmaite polecenia, pytania, na które przy uważnym słuchaniu i oglądaniu nietrudno znaleźć odpowiedź, do tego zabawy związane z tematyką rozdziału - to mobilizuje do uważnego poznawania tej lektury. Z kolei na końcu książki zostały umieszczone plansze systematyzujące zdobytą wiedzę, które także mogą posłużyć do zabaw i ćwiczeń. Zresztą ciekawa tematyka i barwne, bez trudu umożliwiające identyfikację obiektów ilustracje, przykuwające uwagę, klarownie przedstawiające zagadnienia, są kluczem do popularności tej pozycji. Nie wątpimy, że młodzi wielbiciele tej tematyki będą bardzo zadowoleni, a i podejrzewamy, że grono pasjonatów wiejskich klimatów znacznie wzrośnie!:)

Polecamy
Katarzyna i Młodsza"Pierwsza encyklopedia. Na wsi"
Autor: Camille Babeau
Ilustrator: Charlotte Ameling, Hélène Convert, Ilaria Falorsi, Camille Roy
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 19x24,7 cm
ISBN: 978-83-280-3170-8Komentarze