"Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu" - i noblista staje się nam bliskiZamiast suchego referatu czy nużącego przepisywania encyklopedycznej notatki - ciekawa, kształcąca powieść, dzięki której dzieje naszego pierwszego noblisty i autora wielu lektur szkolnych staną się bliższe młodym czytelnikom. 

Zazwyczaj wiedza dotycząca wielkich ogranicza się do daty urodzenia, śmierci, kilka tytułów utworów - w przypadku pisarzy, odznaczenia, nagrody... Taki portret jest mało przemawiający, szybko zaciera się w pamięci, a warto wiedzieć więcej o wybitnych rodakach, zapewne i na lekcjach ta wiedza zostanie doceniona.

A do tego to nie tylko niebanalna biografia pisarza-noblisty, ale też książka oddająca hołd twórcy Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, Ignacemu Mosiowi. Ponadto dzieje wielkiego Polaka są okazją do przekazania wiadomości o realiach życia przed laty: zwyczajach, obyczajach. 

Kluczem do zainteresowania młodego czytelnika jest sensacyjny wstęp - fabuła rozpoczyna się współcześnie, a jedną z głównych postaci pojawiających się na pierwszych stronach jest założyciel poznańskiej placówki upamiętniającej Henryka Sienkiewicza. Dowiadujemy się, w jaki sposób, z jaką determinacją pozyskiwał eksponaty. W zdarzeniach mających doprowadzić do wzbogacenia muzeum o nowe przedmioty udział bierze bardzo energiczna i przedsiębiorcza dziewczynka o imieniu Basia. Jej brawurowa akcja i to szczególne imię zjednało sympatię Ignacego Mosia, zatem nagradza ją wolnym wstępem do muzeum. Przy najbliższej okazji korzysta z tego zaproszenia, a rozmowa z pasjonatem-założycielem placówki jest tak wciągająca, że dziewczynka - a wraz z nią i my, czytelnicy - poznajemy naprawdę dobrze twórcę "Trylogii", "Krzyżaków", "W pustyni i w puszczy".

Sympatyczny rozmówca Basi posiłkuje się dokumentami, listami, wywiadami, szczegółowo przedstawia to, co dla młodego odbiorcy interesujące - dzieciństwo pisarza, jego lata szkolne, sukcesy i trudności w nauce. Ale też rodzinne perturbacje, jego podróże, radosne momenty, gdy okazało się, że wybór drogi życiowej był trafny, uhonorowanie Nagrodą Nobla czy jubileusz dwudziestopięciolecia i wyjątkowy dar od narodu - dworek w Oblęgorku. Do tego momentu zostały doprowadzone koleje życia Sienkiewicza. To barwny i ciekawy portret, zatem lektura na pewno zaowocuje sporą wiedzą na temat pisarza, jak też czasów, w których żył. Dodatkowo na końcu książki znajdziemy kalendarium życia noblisty, informacje o ważnych zdarzeniach, które wówczas miały miejsce. 

Treść wzbogacają fotografie, w tym niebanalna wyklejka - odmienna na początku i końcu oraz stylowe ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej. Dzięki tej książce autor lektur staje się bliższy, a jego dokonania jeszcze bardziej do nas przemawiają, podobnie jak i przesłanie - jakie? Sprawdźcie sami!

Polecam
Katarzyna

"Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu"
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 17,3x24,1 cm
ISBN: 978-83-7672-439-3


Komentarze