"Przyroda polska. Przewodnik" - by fauna i flora nie miały przed nami tajemnicDobra lektura to nieodzowny towarzysz! Przyda się zawsze i wszędzie, czasem bywa że nie sięgniemy po nią, ale jednak lepiej mieć coś w zanadrzu, bo niejednokrotnie uratuje dobry nastrój, uspokoi emocje, a jeśli do tego czegoś się przy okazji nauczymy, to sukces jest całkowity. Niektórzy preferują książki elektroniczne, ale w takiej formie najlepiej sprawdzają się pozycje dla starszych odbiorców, no i z całą pewnością te "do czytania", bo jeśli chodzi o najmłodszych, to jednak wielką wagę mają dla nich ilustracje, poza tym fajnie jest wertować, wracać szybko do tego, co przed chwilą nas zajmowało, wybiegać swobodnie dalej. Miło jest pochylić się wspólnie nad książką - a "Przyroda polska. Przewodnik" na pewno stanie się wspólną miłą lekturą dla całej rodziny!

Przetestowaliśmy ją właśnie w funkcji "wyjazdowej" książki;) Spisała się na medal! My cały rok ruszamy gdzieś w plener w każdej wolnej chwili, ale chyba dla wszystkich lato jest tym czasem, gdy przyroda staje się nam szczególnie bliska. Nad wodę, do lasu, na wyjazd dalszy i bliższy - w każdej z tych sytuacji zabrane ze sobą takiego przewodnika jak "Przyroda polska" jest dobrą decyzją. 

Poręczny format sprawia, że zabierze ona niewiele miejsca, a będą po nią sięgać i starsi, i młodsi. Ci najmłodsi na razie pewnie przede wszystkim przestudiują ilustracje, pytając cóż to jest na nich przedstawione, ale z czasem i parę słów komentarza wysłuchają, zapytają o to, co też je dany okaz fauny, gdzie rośnie ta roślina. A starsi? Wiadomo, zgłębią wszelkie wiadomości, miło też będzie identyfikować widziane naocznie rośliny, napotkanie zwierzęta.

Można rzecz jasna przeczytać "Przyrodę polską" od deski do deski, ale warto korzystać z niej wyrywkowo, przestudiować raz jeszcze to, co interesuje nas szczególne, w poszukiwaniu jednoznacznych wskazówek do ustalenia, co to za ptak nam się pozwolił obserwować przeczytać o rozmaitych wróblowatych czy drapieżnych. 

To dobra pozycja dla osób rozpoczynających swą przygodę z przyrodą, bo notki są niedługie, znajdziemy tu to, co najistotniejsze: informacje o występowaniu, rozmiarach, wyglądzie. W części zatytułowanej "Biologia" w opisach tych umieszczone zostały wiadomości na temat rozmnażania się, zwyczajów godowych, rozwoju, fizjologii. 

Cennym uzupełnieniem tego przyrodniczego vademecum jest rozdział dotyczący ochrony gatunkowej. W tym właśnie celu powstały także parki narodowe, których w Polsce utworzono dwadzieścia trzy. Wakacyjne wyjazdy mogą być okazją do ich odwiedzenia - ich siedziby są wyposażone w multimedia różnego typu, ścieżki edukacyjne są świetnie przygotowana i coraz ciekawsze, zatem nawet dla najmłodszych będzie to miły sposób spędzenia czasu.

Taka "wyjazdowa" pozycja musi być solidnie wydana - i tak właśnie jest w przypadku "Przyrody polskiej" autorstwa Roberta Jacka Dzwonkowskiego - trwała, poręczna publikacja, z barwnymi, szczegółowymi ilustracjami, z klarownym tekstem zaspokoi głód wiedzy początkujących przyrodników. A może rozbudzi wielką pasję?:) 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Przyroda polska. Przewodnik"
Autor i ilustrator: Robert Jacek Dzwonkowski
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: miękka
Liczba stron: 278
Format: 14,5x21,5 cm
ISBN: 978-83-274-4895-8
Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze