"Zentangle. Sztuka ozdabiania dla dzieci" - relaksujące tworzenie rzeczy niebanalnychKiedy już zużyta zostanie ilość papieru odpowiadająca ryzie, sportretowane zostało wszystko, co wokół, w desperacji sięga się po przyklejanie przeróżnych rzeczy do kartek, by urozmaicić swoje prace, wówczas każda niebanalna propozycja twórcza jest w cenie;) Starszej bardzo podobają się wszelkie książki instruktażowe, z zapałem próbuje swych sił odtwarzając je, często po wielokroć, bo gdy się posiądzie pewne umiejętności, wówczas miło jest je cyzelować, prezentować innym.

A niniejsza pozycja doskonale odpowiada zainteresowaniom naszej córki, bo przychodzi taki czas, gdy nie wystarcza tylko kolorowa sukienka, warto wprowadzić jakiś deseń, kiedy domy mogą być bardziej zdobne, generalnie wszystko mogłoby być "bardziej";) 

Gdy zaczęłam wgłębiać się w temat, okazało się, że zentangle ma swoich fanów od wielu lat! Wielbiciele tej dziedziny sztuki mogą czerpać inspiracje z instruktaży w sieci, są wydawnictwa, pomysłodawcy - Rick Roberts i Maria Thomas - mają stronę internetową, prowadzą blog. Można nabyć szablony ułatwiające tworzenie ciekawych prac. Zatem dość późno ta wiedza do mnie dotarła - na szczęście młodzi wielbiciele artystycznych zajęć mogą dzięki niniejszej pozycji stawiać pierwsze kroki w rysowaniu tangli. 

Słowo "tangle" kojarzy się nam z czyniącą cuda szczotką, dzięki której fryzury nabierają odpowiedniej formy bez płaczu i krzyku;) Oznacza ono "plątaninę, gmatwaninę". Zaś początek pierwszego wyrazu tytułu książki to słowo o głębokim podtekście - zen to filozofia, wniknięcie w istotę rzeczy, kontemplowanie, doświadczanie. Z połączenia tych pojęć powstaje koncepcja zyskiwania spokoju poprzez sztukę, dzięki cierpliwemu, niespiesznemu tworzeniu skomplikowanych wzorów powstających dzięki prostym kształtom, drobnym liniom, kreskom, cieniowaniu. 

Młodzi pasjonaci zentangle - albo przyszli fani tej formy sztuki - mogą poznać jej podstawy, dowiedzieć się, co jest potrzebne, by zacząć, a potem - prowadzeni krok po kroku i instruowani w sposób klarowny i inspirujący - stworzyć rysunki, wykonać ozdobne kartki, dekoracje. 

Zaproponowane schematy i wzory możemy wykorzystywać po wielokroć, zatem książka dostarczy inspiracji na długo. Kolejne strony zawierają projekty, których trudność narasta, co zostało dokładnie opisane, więc zaczynając od pierwszych propozycji nie będziemy frustrować się niepowodzeniami, a sukcesy i efekty ośmielą nas, by próbować dalej. W pozycji tej znajdziemy instrukcje szczegółowo pokazujące kolejne etapy tworzenia tangli, a także schematyczne rysunki do zapełnienia. Te ostatnie możemy skopiować, by cieszyć się rozmaitymi wersjami i pomysłami na niebanalne zestawienie wzorów. Autorzy ośmielają najmłodszych, pokazując prace rówieśników - a takiemu tworzeniu oddać się mogą osoby w każdym wieku, więc zentangle może połączyć najmłodszych i najstarszych członków rodziny - oczywiście i tych "średniaków" też;) 

Nas szczególnie zainspirowały ozdoby choinkowe, bo choć w kalendarzu lato, to niesprzyjająca pogoda sprawia, że wybiegamy myślami do miłych chwil, które nas czekają, a ubieranie choinki do nich należy od zawsze i na zawsze:) Dodajemy, że podobną przyjemność sprawia tworzenie zentangli - spróbujcie, przekonacie się sami!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Zentangle. Sztuka ozdabiania dla dzieci"
Autor: Jane Marbaix
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 96
Format: 23 x 26 cm
ISBN: 978-83-280-3877-6


Komentarze