"W kraju Polan. O dawnej Polsce", "Planety pana Mikołaja" - fakty w ciekawej formieNiełatwo jest przeczytać książkę - Starsza wie to doskonale, zatem choć czyta sama różne teksty, odczytuje nazwy, tytuły, potrafi poradzić sobie z poleceniami w podręczniku czy ćwiczeniach, to jednak taka większa, cała pozycja to coś niecodziennego. Sięga się po nią nieśmiało, z obawą, czy się da radę. Ale też rzecz jasna z ciekawością - bo każda lektura kryje w sobie świat przeżyć, uczuć, nowe i intrygujące wiadomości, myśli. 

Dlatego też tak nas cieszą tytuły z serii "Czytam sobie" - to nie są banalne historyjki o trywialnych sprawach - każda z książek została starannie przemyślana, zaciekawia, wciąga, frapuje. Choć w przypadku pozycji z pierwszego poziomu to tylko 23 podstawowe głoski, tekst niedługi, bogato ilustrowany, to taka opowieść także ma szanse zapaść w pamięć, otworzyć nowe horyzonty, poszerzyć wiedzę. 

Seria debiutowała opowieściami o tematyce zaczerpniętej z codziennego życia, były i historie ze szczyptą fantastyki, intrygujące, inne - bo napisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi formy tekstu jednocześnie nie traktowały treści po macoszemu. Lektura ma sprawiać przyjemność, więc zgodnie z tą zasadą zawarte w książkach historie pobudzały ciekawość, zajmowały myśli i serca. Świetnym pomysłem było wprowadzenie cyklu "Fakty", w ramach którego ukazują się książki dotyczące wybitnych postaci, ważnych zdarzeń historycznych, odkryć, wynalazków, osiągnięć wartych poznania i zapamiętania. 

Także nowe tytuły Wydawnictwa Egmont należące do serii "Czytam sobie" to pozycje na prawdziwych zdarzeniach oparte. Dzięki nim przenosimy się do wieku piętnastego, czyli do dzieciństwa Mikołaja Kopernika, a nawet parę wieków wcześniej - do czasów początków naszego państwa, do ważnego zdarzenia, które umożliwiło jego rozwój - czyli do chrztu. 

Jak świetnie zapadają w pamięć rozmaite wiadomości, jeśli tylko zostały one przekazane w odpowiedni sposób! Usłyszany fakt potrafi od razu ulecieć z głowy... Jeżeli jednak zostanie on obudowany ciekawą opowieścią, obrazową, zrozumiałą dla młodego odbiorcy, wówczas nie raz zostanie on przywołany we właściwym momencie, pobudzi ciekawość, zachęci do zgłębiania tematu. 

Spotkałam się z zarzutami, że w tekście tych książek wiele słów to wyrazy dość skomplikowane, nie używamy ich na co dzień, trzeba wyjaśniać... Jestem przekonana, że to właśnie doskonały pomysł i bardzo trafny sposób służący poszerzaniu wiedzy. Dziewczyny pytają o wszystko, co jest niezrozumiałe, podchwytują te słowa, często zaskakują nas swymi wypowiedziami "przetykanymi" nowo poznanymi wyrazami. I choć na początku Starsza przeczytała, że "budowano wtedy osady nazywane grobami", to szybko wyjaśniliśmy, że były to grody, co stało się okazją do poszukania wiadomości na ten temat, wizualizacji, no i rzecz jasna pozwoliło utrwalić tę informację.

Nowe tytuły budzą dumę z osiągnięć naszych rodaków, pokazują wyjątkowy moment z naszej przeszłości widziany oczami rówieśnika małych czytelników. Dzięki temu mają oni możliwość poznać realia życia przed wiekami. Również jako kilkulatka poznają Mikołaja Kopernika. Czym się mógł interesować? Jak mogła narodzić się jego rewolucyjna teoria? Ta ciekawa hipoteza dowodzi, że i pomysły najmłodszych mogą mieć wielkie znaczenie, że i z ich obserwacji może narodzić się coś ważnego - epokowe odkrycie.

Cieszą rzecz jasna naklejki, lekturę umilają ilustracje, a w sympatyczny sposób przedstawione twórczynie tych książek to dowód na to, że "Czytam sobie" jest serią pod każdym względem przemyślaną, dopracowaną i cenną - cieszymy się bardzo z kolejnych tytułów!

Polecamy
Katarzyna i Starsza"W kraju Polan. O dawnej Polsce"
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN:  978-83-281-1756-3

"Planety pana Mikołaja"
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Katarzyna Bajerowicz
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-1451-7

Komentarze