"Atlas smaku" - bezkarnie zaglądamy do cudzych garnków;)"Cóż to za dziwaczna reklama!" - pomyślałam po obejrzeniu spotu jednego z biur podróży polecających pobyty w "polskiej strefie", gdzie można zamówić typowe, tak dobrze nam znane potrawy, jak choćby schabowy... My uwielbiamy wszelką egzotykę, bo tych wspomnianych już kotletów to się człowiek naje na co dzień;) - zatem choć zbyt wielkimi globtroterami nie jesteśmy, więc z ciekawością próbujemy produktów dostępnych w sklepach: egzotycznych gotowych dań, półproduktów, które zamieniamy w potrawy wyszukując inspiracji w sieci, owoców o oryginalnych kształtach, ciekawych nazwach i nietypowym smaku. Nieco bardziej sceptyczna jest Młodsza, która często już po rzuceniu okiem na coś stwierdza, że to jest niesmaczne i tego nie lubi, no i na ogół żadna siła nie może jej przekonać do choćby spróbowania... Starsza, może "odważniejsza";), daje się namówić i ostatnio bardzo polubiła kaki - może też mają wpływ kulinarne zainteresowania, o których już wspominałam;)

Kuchenne klimat to ostatnio temat na czasie;) Tata dziewczynek narzeka, że w telewizji co i rusz jakiś show na ten temat się pojawia, kolejny cykl o gotowaniu, kolejny autorski program... Ale to mężczyzna, a płeć piękna w naszym domu bardzo lubi takie produkcje, zatem choć nie śledzimy ich jako najwierniejsze fanki, to jednak gdy wpadną nam w oko, to z przyjemnością popatrzymy;) Książki kucharskie także lubimy studiować, inspirujemy się i testujemy nowe przepisy, dlatego "Atlas smaków" stał się z miejsca pozycją na topie! Siadają więc panny i zagłębiają się w świat smaków, potraw, egzotycznych roślin, ciekawych informacji, które i rodziców zaskoczą - na przykład pomidory drzewiaste czy błękitne jaja kur rasy araucana (choć rodzimi hodowcy drobiu ozdobnego pewnie je znają;)), jedna z największych ryb słodkowodnych - arapaima, białe truskawki... To smakołyki z Ameryki Południowej, ale i to, co jadają europejscy sąsiedzi - ci bliżsi i dalsi - bywa dla nas novum: słodka zupa z dzikiej róży jedzona w Szwecji, hiszpańska potrawa "pulpo a la gallega" - pokrojona w kawałki ośmiornica gotowana z ziemniakami, białe bakłażany jadane w Grecji, włoska ribollita - zupa z czarnej kapusty toskańskiej i czerstwego chleba...

Kuchnia każdego kraju została na stronach "Atlasu smaku" krótko scharakteryzowana: dowiemy się, jakie produkty dominują, poznamy najsłynniejsze dania, napoje. Niektóre plansze zostały wzbogacone o dodatkowe informacja umieszczone w ramkach - dla fanów tej tematyki to świetna okazja, by poszerzyć wiedzę. No i oczywiście mnóstwo wiadomości przynoszą ilustracje - kolorowe rysunki są opisane, poznajemy nazwę czy składniki potrawy, przeróżne ciekawostki - wszystko to pokazuje bogactwo tej sfery życia, budzi ciekawość i zachęca do kulinarnych poszukiwań i eksperymentów.

U nas mamy jeszcze wartość dodaną;) - bo córka-przyszła kucharka, a obecna pierwszoklasistka powinna ćwiczyć sztukę czytania - ta książka jest genialnym wabikiem i wspaniałym polem do popisu. Wprawdzie Starsza czasem zapowiada: "To trudne słowo" - i tak rzeczywiście jest, bo obce nazwy i dorosłym mogą sprawić problem (spróbujcie wymówić: śrikhand, khao niew ma muang, kaab al ghazal;)), ale nie zraża się i czyta. A przy okazji utrwalamy wiedzę geograficzną - bo atlas zawiera mapy kontynentów, zapada w pamięć kształt danego kraju, jego flaga. Poza tym są tu nie tylko wiadomości stricte kulinarne;) - dowiemy się co nieco o zwierzętach żyjących w tym rejonie, roślinach uprawianych i dziko rosnących, są i charakterystyczne miejsca, zabytki. 

Do tego atlas jest pięknie wydaną pozycją - zachwycająca wyklejka - odrobinę widać na fotkach poniżej;), czytelne rysunki, klarownie przekazane informacje, duży format pozwalający na umieszczenie sporej porcji wiedzy bez konieczności czytania tekstu przez lupę (starszaków oczy już nie te...;)). Piękna i ciekawa książka dla fanów kuchni, wielbicieli podróży, ciekawych świata!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Atlas smaku"
Autor: Giulia Malerba
Ilustrator: Febe Sillani
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 72
Format: 28x37,5 cm
ISBN: 978-83-274-5125-5
Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze