"Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania" - urocze opowieści ze szczyptą magiiJeśli pamiętacie, jak gorąco polecałyśmy "Lekarstwo na krowę", to z pewnością nie będziecie zdziwieni, że czytałyśmy tę książkę... Aż trudno spamiętać! Wiele razy i z wielką przyjemnością. Wracałyśmy też do innych pozycji autorki i - wiedząc, że sporo jej tekstów ukazało się w Wydawnictwie Skrzat - studiowałyśmy na jego stronie zapowiedzi. I wreszcie mamy! Cieszymy się, czytamy, zachwycamy... Można by tylko ponarzekać, że znów trzy opowiadania otrzymujemy w nowej publikacji, ale - hola, hola! - a gdyby było tylko jedno?! Zatem bardzo nas raduje fakt, że nowa książka ma taką sympatyczną zawartość, podobają się nam bardzo ilustracje Artura Gulewicza - na pewno książki ładnie się ulokują razem na półce - kiedy tam trafią, bo na razie są na podorędziu, wszak wciąż do nich wracamy!:) 

Dziewczynkom bardzo podoba się klimat tych opowieści - początek realistyczny, choć wcale niezwyczajny - bo spotkamy tu i dziewczynkę, której ciocia ma sklep z kapeluszami (w dzisiejszych czasach i w naszym niedużym mieście to egzotyczny asortyment;)), poznamy perypetie chłopczyka, któremu gdzieś zapodziały się święta;), a wreszcie - zawrzemy bliską znajomość z Wróżką Zębuszką! Ta ostatnia bohaterka często zaprząta myśli Starszej, która dopytuje o szczegóły przenikania do domów, zastanawia się, skąd mała dobrodziejka bierze prezenty i w jaki sposób potrafi je unieść, skoro czasem są dość okazałych rozmiarów;) Zatem w przypadku ostatniego opowiadania magia pojawia się już od pierwszych chwil, ale i w poprzedzających je historiach niezwykłe zdarzenia spotykają bohaterów, fascynują czytelników i każą z zapartym tchem śledzić przebieg akcji.

W sumie to nie problem wrzucić do tekstu jakieś niesamowitości, cudowne przedmioty o niezwykłych właściwościach - i już: fantastyczny świat gotowy. Jednak czytając opowiadania autorstwa Agnieszki Gadzińskiej nie mamy wrażenie przypadkowości: każdy element jest przemyślany, wprowadzony w przekonujący sposób, autorka potrafi zaczarować odbiorców i sprawić, że wierzymy w możliwość takiego biegu wypadków, przejmujemy się losami postaci, współczujemy, cieszymy się z bohaterami, no i zazdrościmy nieco tych niesamowitych przygód...:)

Pasjonujące, pogodne opowieści, nie pozbawione humorystycznych akcentów, przekonujące małych odbiorców, że warto pomagać innym, podejmować ryzyko, działać i wierzyć w swoje siły to miłe historie na dobranoc. Przenoszą do krainy fantazji i pięknych snów!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania"
Autor: Agnieszka Gadzińska
Ilustrator: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Skrzat 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 20x27 cm
ISBN: 978-83-7915-402-9


 


Komentarze