"Lekarstwo na krowę i inne opowiadania" - niebanale opowieści o rozwiązywaniu problemówRównie intrygujące tytuły jak "Lekarstwo na krowę" mają i pozostałe dwa opowiadania z tego zbiorku: "Lena, Kalafior i straszny ogród", "Plomba, Szczepan i smocze jajo". "Tylko trzy?" - zapytacie - i my też dołączamy do tego małego rozczarowania - tylko trzy, a przecież chciałoby się podwoić, potroić albo i w jeszcze okazalszy sposób powiększyć tę pozycję. Spodobały się nam i pomysły autorki, i nietypowe sytuacje, w jakich znaleźli się bohaterowie - postacie barwne, budzące sympatię. A choć opowiadań niewiele, to przecież książka dość obszerna, zatem każde z nich ma "słuszne" rozmiary i doskonale nada się jako taka wieczorna lektura. 

To idealne opowieści dla lubiących połączenie elementów ze świata fantazji, niezwykłych, niecodziennych z realistycznymi, bo przecież Lusia, Karol-Kalafior czy Agata-Plomba to dzieciaki takie jak mali odbiorcy, mają pewnie i takie same problemy czy zmartwienia, zatem ich sprawy są bliskie dla małych słuchaczy. Ale jednocześnie przydarzają się im rzeczy niesamowite! Kto słyszał, żeby starsza siostra nazwana w słusznym zdenerwowaniu, choć może nieco zbyt obcesowo krową rzeczywiście zaczęła zmieniać się w to sympatyczne zwierzę?! W czyim ogrodzie spotkać można nocą mnóstwo istot, które chcą przerażać, ale nie potrafią, chcą straszyć, ale budzą tylko uśmiech? No i wreszcie zostanie smoczą mamusią i to wspólnie z nieco różniącym się nieco od obiegowych wyobrażeń diabełkiem - przyznajcie sami: to nietypowe sytuacje, więc nic dziwnego, że opisane barwnie, zaskakujące zwrotami akcji i ani przez chwilę nienużące przykuwają uwagę. 

Co ważne - nie tylko słucha się ich z przyjemnością, ale też przyjemnie się je czyta. Nic tu nie "zgrzyta", motywacje bohaterów są zrozumiałe, zdarzają się też żarty zrozumiałe przede wszystkim dla dorosłych, choć oczywiście to tylko niejako na marginesie - adresatami opowiadań są najmłodsi i z całą pewnością dostarczą im one miłych wrażeń, rozbawią, zaciekawią, ale też i pouczą. Opisywane historie mają i walor dydaktyczny, nienachalny morał wynikający z zabawnych wydarzeń uświadamia najmłodszym, że empatia to cecha niezwykle istotna, że warto i trzeba pomagać potrzebującym, a zmienianie siebie ma sens o tyle, o ile jest potrzebne - i zawsze powinniśmy działać rozważnie, by nie stać się karykaturą siebie. Ważne i mądre przesłania są przekazane w sympatyczny sposób - jasno wynikają z przygód bohaterów. 

Nie można nie wspomnieć o stronie wizualnej obrazującej perypetie Lusi i jej siostry, Karola i jego siostry oraz Agaty i jej nietypowego towarzysza. Ich autorem jest znany choćby z ilustracji do zbioru "Tuwim. Wiersze dla dzieci" Artur Gulewicz. Barwne, pełne szczegółów, nieco odrealnione lub przerysowane prace są świetnym dopełnieniem tych wciągających, okraszonych humorem opowiadań.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Lekarstwo na krowę i inne opowiadania"
Autor: Agnieszka Gadzińska
Ilustrator: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 20x27 cm
ISBN: 978-83-7915-274-2Komentarze