"Mgnienie oka" - wielkiego artysty portret niecodziennyPięknym pomysłem Wydawnictwa Muchomor jest upamiętnienie osób związanych z Gdańskiem. Serię "Gdańscy Artyści" otwiera opowieść o Danielu Chodowieckim. Nie każdy z pewnością zetknął się z tym nazwiskiem, a lektura książki przekonuje, iż warto je poznać - i to ze względu na dokonania artysty, ale też i z powodu poglądów, przemyśleń, jego filozofii życiowej. 

Autorka - Anna Czerwińska-Rydel, ma na swoim koncie wiele książek-biografii, przybliżających młodym czytelnikom wybitne postaci ze świata sztuki, nauki, kultury. Bardzo podoba się nam sposób, w jaki przedstawia swoich bohaterów. Nawet w przypadku tak ciekawych osób banalnie ujęty życiorys mógłby znużyć odbiorcę, zwłaszcza młodego, zatem by uniknąć takiej sytuacji, autorka zaskakuje rozwiązaniem fabularnym, punktem widzenia, rozłożeniem akcentów, pomysłem na przedstawienie istotnych faktów tak, by zapadły w pamięć, ale jednocześnie dały nam poczucie bliskości z opisywaną postacią. 

Daniel Mikołaj Chodowiecki to żyjący w osiemnastym wieku ilustrator książek. Jego prace znalazły się w wydaniach wielkich dzieł tamtej epoki - "Don Kichocie", "Kandydzie", "Cierpieniach młodego Wertera". Doceniany i uwielbiany przez mu współczesnych, był wicedyrektorem, a potem dyrektorem Królewskiej Pruskiej Akademii Sztuk w Berlinie. 

Jego dzieje poznajemy dzięki podróży z Berlina, w którym mieszka od trzydziestu lat, do rodzinnego Gdańska. Po tak długiej nieobecności artysta pragnie odwiedzić matkę, a z wyprawą tą wiążą się nadzieje i obawy, tęsknota i wyrzuty sumienia, że tak długo zwlekał - aż wręcz zatarł mu się w pamięci obraz matki... Jeśli i my będziemy zdumieni, to przebieg zdarzeń sytuację tę rozjaśni - spora rodzina, wiele zamówień, praca w charakterze kupca godzona z artystycznymi działaniami, studia poszerzające umiejętności w tworzeniu akwafort, a wreszcie i nie tak prosta do pokonania droga tłumaczą w pewnym stopniu tę kwestię.

Teraz jednak - na początku czerwca 1773 roku, Chodowiecki rusza w drogę. Jedzie sam, konno, wiezie portret swojej rodziny, obiecuje najstarszemu synowi tworzyć w trakcie podróży rysunki, by w ten sposób przekazać swe doznania, doświadczenia. A jako że jest człowiekiem wrażliwym, spostrzegawczym, nieobojętnym na losy ludzi, dostrzegającym więcej, to ten artystyczny pamiętnik z peregrynacji do rodzinnego miasta jest ciekawym obrazem ludzi, miejsc, zdarzeń, zwyczajów. 

Wiele przeróżnych zdarzeń stanie się udziałem artysty, a jego komentarze, myśli, doznania przekonują nas, że to nie tylko wybitny rysownik, ale i wyjątkowy człowiek. Poruszająca opowieść może jedynie sprawić zawód swą długością - chciałoby się jeszcze ją czytać, ale wiadomo, że nad tym aspektem zaważyła też dostępność materiałów źródłowych, koncepcja tej historii. 

Sięgając po tę książkę możemy od razu przekonać się, jak wielkim twórcą był Daniel Mikołaj Chodowiecki, gdyż ilustracje w niej się znajdujące to właśnie jego prace. Ciekawa pozycja i obiecujący początek serii - z całą pewnością godnej uwagi i poznania.

Polecam
Katarzyna+

"Mgnienie oka"
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Wydawnictwo: Muchomor
Oprawa: twarda
Liczba stron: 72
Format: 16 x 21,5cm
ISBN:  978-83-65650-02-3Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)