"Elementarz przyrodniczy" - bardzo miłe opowieści pełne przyrodniczych treści:)Okazały album pełen zdjęć, ciekawostek, z mnóstwem informacji to imponująca pozycja i bardzo pożądana. Mamy takich kilka i sięgamy po nie, choć przyznać trzeba, że gdy z każdej strony bombardują nas informacje, gdy przeczytanie i przyswojenie tych wszystkich faktów trwa dobrą chwilę, a kolejne strony niosą identyczną porcję wiedzy, to zapał nieco stygnie. Młodsza stwierdza, że "może sobie tylko poogląda", pyta czasem o nazwę (bo przyznam, iż większość gatunków identyfikuje bez problemu), gdy interesuje ją wielkość zwierzęcia, sposób odżywiania. Podobnie jest z wszelkimi leksykonami, kompendiami dotyczącymi zagadnień geograficznych, zjawisk atmosferycznych, ekologii. Schematy, wykresy, tabelki, dane... To także ciekawe i dla nieco już zaawansowanych w przyjmowaniu w ten sposób wiedzy młodych odbiorców są to pozycje równie pasjonujące jak detektywistyczne historie. Nieco młodsi pokochają "Elementarz przyrodniczy" - za wiedzę, ale i sposób jej przekazania, za zabawne opowieści, przygody, sympatycznych bohaterów, urocze ilustracje, które znakomicie poszerzają wiedzę młodych odbiorców.

Sukces tej książki wynika także z faktu, że spotykamy znane, lubiane postacie - to nasi przyjaciele z kart książki "Poczytam ci, mamo. Elementarz" oraz z "Elementarza matematycznego"! Do tego sympatycznego grona dołączają nowi bohaterowie - Yao, którego mama przyjechała z Chin, nieco marudna Basia... Niektórych poznamy bliżej - pamiętacie niesfornych bliźniaków Jareczka i Dareczka? Okazuje się, że czasem można się z nimi dogadać;) Do tego ich obecność sprawia, że i młodsze rodzeństwo będzie cieszyć się z obecności rówieśników w tej lekturze, bo chłopcy są przedszkolakami. 

Mnóstwo przyrodniczej wiedzy znajdziemy w tym elementarzu - przeczytamy o zjawiskach atmosferycznych i o zwierzętach, o roślinach i budowie naszej planety, o nas samych, zdrowym stylu życia, o ochronie przyrody, opiece nad domowymi pupilami... Przygody młodych bohaterów są zabawnie opisane, przekazane treści ważne i przydatne - to zakres wiedzy obowiązujący w "młodszych klasach", ale treści te pojawiają się i na zajęciach w przedszkolu, co potwierdza Młodsza, a co najważniejsze - to informacje, które wykorzystamy w codziennym życiu, modyfikując swoje zachowanie, sprawiając, że nasze otoczenie będzie piękniejsze i nikt nie zarzuci nam braku dbałości o środowisko. Niedługie historie to doskonała lektura dla początkujących czytelników. Dzięki ciekawej tematyce, ilustracjom, przygodom, o których chce się potem rozmawiać, te teksty czyta się z przyjemnością, nawet jeśli nie do końca płynnie;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Elementarz przyrodniczy"
Autor: Beata Ostrowicka
Ilustrator: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 22x20 cm
ISBN: 978-83-10-13089-1

Komentarze