"Poczytam ci, mamo. Elementarz" - pierwsze kroki młodych czytelników
Już samo zerknięcie na okładkę na pewno budzi w wielu osobach ciekawość - i chęć posiadania tej pozycji!

Najmłodsi z pewnością zetknęli się z pisarstwem pani Beaty Ostrowickiej - któż nie zna ukochanej książki przedszkolaków "Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole czyli Ważne sprawy małych ludzi"?! A przecież stworzyła też Kotopsa i Lalusie, pisała o sympatycznym zającu Anatolu i jego przyjaciołach, o zamieszkujących strych Kresku, Kresce, Myszce i gołębiu Gienku - i mnóstwo jeszcze oryginalnych, zabawnych, miłych, intrygujących postaci powstało w jej wyobraźni. Ten talent do zaciekawiania odbiorcy sprawia, że mali odbiorcy jej twórczości słuchają z uwagą i proszą o dalsze czytanie - bo opowieści te wciągają, emocjonują... 

I to właśnie może być kluczem do efektywnej nauki czytania! Jeśli założymy, że młody adresat tej książki ma ją czytać sam, że będziemy raczej wspierać w samodzielnym poznawaniu kolejnych przygód bohaterów niż wyręczać w czytaniu choćby jednej historyjki, wówczas niewątpliwie zaciekawienie zwycięży. Sympatyczna jest ta grupka przyjaciół, której codzienne życie poznajemy w "Poczytam ci, mamo" - bohaterowie mają przeróżne zainteresowania, głowy pełne pomysłów, grono kolegów, koleżanek, rodzinę - najbliższą, nieco dalszą, domowych pupili, małe troski, wielkie radości, marzenia... 

Wspomnę jeszcze o jednym aspekcie - format książki, mnogość ilustracji, poniekąd także i koncepcja - wszystko to nawiązuje do lubianego klasycznego już "Elementarza" autorstwa Mariana Falskiego. A jednocześnie to pozycja aktualna, w tekstach początkujący czytelnicy odnajdą własne problemy, przedstawione realia są im bliskie, zrozumiałe, ciekawe. Świat wyłaniający się z elementarza wydanego przez Naszą Księgarnię jest nam współczesny: widzimy miasto i wieś dwudziestego pierwszego wieku, zabawy dzieci przywodzą na myśl pomysły i rozrywki małych czytelników.

W tym niegdysiejszym elementarzu kolejne strony pokazywały życie Ali i Oli, Celi i Lucka, potem liczba postaci zwiększa się: Gutek, Olek, Anulka, Agatka, Janek, Fela, Hela, Halinka... Mnóstwo postaci, do tego wiersze, proste teksty o charakterze popularnonaukowym. Autorka niniejszej propozycji stosuje inną metodę - prezentuje nam kilkoro dzieci, które mieszkają niedaleko siebie: Lenkę - właścicielkę uroczego kota Itka, jej przyjaciółkę Adę, której babcia mieszka na wsi, Antka - starszego brata niesfornego - jak to maluchy;) - Leonka. Opowieści o nich to historie o wydarzeniach codziennych, o zwykłych dniach i odświętnych chwilach, wspólnych zabawach, odwiedzinach, szczęśliwych przygodach i smutkach, obawach, które są nieobce i najmłodszym. Małe grono, które nie sposób nie polubić, z każdą stroną znamy bohaterów lepiej i są nam bliżsi.

A dodatkowo oczywiście to bardzo przemyślana, starannie opracowana pozycja: we wstępie autorstwa mgr Edyty Ćwikły, pedagoga i metodyka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, rodzice mogą przeczytać o tym, jaką metodę nauki czytania proponuje niniejsza pozycja. Najpierw bogatym w szczegóły ilustracjom towarzyszą pojedyncze słowa nazywające postaci, przedmioty, dźwięki, potem krótkie, proste teksty napisane przy użyciu podstawowych liter, wzbogacone o obrazowe przedstawienie trudniejszych wyrazów (z podziałem na sylaby, na głoski - samogłoski i spółgłoski oznaczone innym kolorem). To doskonały wstęp do ostatniej części, w której znajdziemy teksty dłuższe, z wszelkimi już głoskami, upodobnieniami pod względem dźwięczności czy uproszczeniami. Ciekawe opowieści oraz bliscy, bo już dobrze poznani bohaterowie sprawiają, że są najmłodsi nie zniechęcą się. 

Niewątpliwie i radosne, barwne, zabawne ilustracje autorstwa Katarzyny Kołodziej przyczynią się do sukcesu tej pozycji. Całostronicowe ilustracje pełne detali oraz teksty z rysunkami zastępującymi trudne słowa, pełne kolorów rysunki i pomysłowo zobrazowany alfabet na końcu książki - choć mamy wielki sentyment do prac Janusza Grabiańskiego, ilustratora "Elementarza" Mariana Falskiego, to i ta pozycja zachwyca nas pod względem wizualnym.


Polecamy
Katarzyna i Starsza


"Poczytam ci, mamo. Elementarz"
Autor: Beata Ostrowicka
Ilustrator: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 22 x 20 cm
ISBN: 978-83-10-12792-1Komentarze