"Husarskie skrzydła. Zdarzyło się w Polsce" - historia "wielkich" i "mniejszych"
Historia jako continuum - taki zamysł przyświecał twórcom serii. Kolejne tomy przybliżają nam zdarzenia chronologicznie następujące w toku dziejów naszej ojczyzny. Tym razem dziesięć opowiadań zawartych w trzecim tomie przeniesie nas do Rzeczpospolitej szlacheckiej, w czasy bogate w wydarzenia, emocje, przemiany, walki...

Ciągłość dynastii to gwarancja spokoju, względnej stałości w rządzeniu państwem. Ale gdy jest taka konieczność, rządy przechodzą w ręce królów elekcyjnych,  nawiązują się sojusze, stronnictwa, korzystne koneksje z rodzinnym krajem nowego władcy (o ile jest obcokrajowcem), choć też zdarza się nierzadko konflikt interesów, walki o tron, zyskiwanie go dzięki poparciu możnych, którzy nie robią tego bezinteresownie.

Schyłek wieku szesnastego to początek bardzo burzliwych czasów w dziejach Rzeczpospolitej. Dzięki znanym już z poprzednich części cyklu autorom - Grażynie Bąkiewicz, Kazimierzowi Szymeczko oraz Pawłowi Wakule zdarzenia te stają się bliższe młodym czytelnikom. A do tego zawsze możemy spodziewać się ciekawego pomysłu, niebanalnego sposobu ukazania ważnych postaci, szczególnych chwil z przeszłości. 

Zaintrygować młodych czytelników może fakt, iż w gronie bohaterów znajdą osoby bliskie im wiekowo - choć wydawać się może, iż niegdyś czas jakoś szybciej płynął, bo rówieśnicy (czy też niewiele starsze osoby) pracowali, zwierali związki małżeńskie, chwytali za broń, uczestniczyli w niebezpiecznych misjach. Dzięki takiem doborowi postaci widzimy przeszłość niejako "od podszewki", dowiadujemy się wiele o codziennym życiu nie tylko tych "na świeczniku", ale też i tych niższych, bardziej licznych grup społecznych.

Często tak nas zafrapuje opowieść, że zapominamy o sprawdzeniu wyjaśnień w słowniczku - bo na końcu książki znajdziemy objaśnienie słów trudnych czy też takich, które wyszły z użycia. To także cenna lekcja dotycząca przeszłości, zatem warto czytać uważnie i szukać znaczeń niezrozumiałych, nieznanych wyrazów. Choć oczywiście dostrzec też można uwspółcześnienie wypowiedzi postaci, tak by sens rozmów, wydarzeń dało się łatwo odczytać.

Cennym uzupełnieniem opowiadań są ilustracje Mikołaja Kamlera. Niejednokrotnie dopowiadają one pewne treści, pozwalają łatwiej sobie wyobrazić pewne sceny. Rysunki potęgują napięcie, bo na ogół właśnie te emocjonujące momenty fabuły zostały w nich ukazane. 

Świetna, ciekawa seria, niebanalna lekcja historii. Bądźmy jednak przygotowani na to, że młody czytelnik natknie się w tej książce na sporo drastycznych scen i krwawych zdarzeń. 

Polecam
Katarzyna

"Husarskie skrzydła. Zdarzyło się w Polsce"
Autor: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Ilustrator: Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: Oprawa twarda
Liczba stron: 208
Format: 17x22,5 cm
ISBN: 978-83-7672-474-4


Komentarze