"Ala Baba i dwóch rozbójników" - kosmiczne opowieści kluczem do rozwiązania "ziemskich" problemówKtóż nie lubi być autorytetem?;) I kto, jako dziecko, nie miewał chwilami dość młodszego rodzeństwa?! Z tych dwóch powodów, a także z fascynacji kosmosem może wyniknąć bardzo intrygująca opowieść. Jeśli dodamy do tego fakt, iż stworzyła ją autorka sennych przygód Bartka i Lenki, to zrozumiały jest entuzjazm córek - zwłaszcza Starszej, która już po pierwszym wieczornym seansie lekturowym stwierdziła: "Bardzo mi się podoba ta książka!".

Oczywiście i młodsza siostra słuchała z wypiekami na twarzy, bardzo się emocjonując perypetiami bohaterki - bo to naprawdę wciągająca opowieść, niesamowite podróże kosmiczne zaskakują i fascynują, wywołują uśmiech, a taką specjalną wartością dodaną jest przesłanie wynikające z historii opowiadanych przez Alę braciom-bliźniakom.

Posiadanie młodszych braci bywa dla starszej siostry utrapieniem - bliźniacy doskonale się ze sobą dogadują, stanowią dwuosobowy front we wszelkich sporach, potrafią uprzykrzyć wspólną egzystencję w dziecięcym pokoju. W niewielkim mieszkaniu w bloku trudno wygospodarować przestrzeń dla każdego, zatem Ala, Filip i Leon dzielą jeden pokój. Dziewczynce trudno czasem wytrzymać z "maluchami"-przedszkolakami, ich głośne zabawy przeszkadzają w czytaniu ulubionych książek o kosmosie. Na szczęście ten temat jest bliski i bliźniakom, ba - kogo nie fascynuje wszechświat, dalekie (i to bardzo;)) podróże, nowoczesne środki transportu (taka rakieta z wypożyczalni pojazdów kosmicznych to bardzo użyteczne środek lokomocji, nawet jeśli do wyboru zostają nieco starsze wersje;))?! W podróż można wybrać się nocą i Ala obiecuje braciom wspólną wyprawę, o ile oczywiście będą grzeczni. Zatem bliźniacy diametralnie zmieniają swój stosunek wobec siostry, zachowują się wzorowo, czekają na spełnienie tej obietnicy, a póki co chłoną wszystkie opowieści Ali - a jest o czym słuchać!

Podróż na planetę popsutych zabawek i dramatyczny przebieg zdarzeń po wylądowaniu na niej, "słodko-gorzka" wyprawa na planetę Ekler 369, niezwykła historia Precjozjona - opowieści siostry-podróżniczki są frapujące, a każda z nich uświadamia bohaterom ważną prawdę dotyczącą ich samych. Czasem Ala zakłada takie właśnie moralizatorskie przesłanie opowieści, choć zdarza się też, że i ona sama z tych historii, zdarzeń z nimi związanych czerpie naukę, bo wiele rzeczy jest do poukładania w życiu dziewczynki. Czuje się samotna, nierozumiana, nie ma bliskiej koleżanki, młodsze rodzeństwo bywa denerwujące, krępują ją warunki mieszkaniowe... Kolejne rozdziały tej książki pokazują, jak rozwiązują się niektóre z tych problemów, jeśli chodzi o inne - to zmienia się nastawienie dziewczynki i okazuje się, że nie ma sytuacji bez wyjścia, bardzo wiele zależy od nas samych.


Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Ala Baba i dwóch rozbójników"
Autor: Joanna Wachowiak
Ilustrator: Teresa Zalewska
Wydawnictwo: BIS
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 14x19,2 cm
ISBN: 978-83-7551-500-8Komentarze