"Dzika" - pierwsze uczucia i detektywistyczne sukcesy"Dzisiejsza młodzież" będąca obiektem utyskiwań starszych, wcale nie ma tak bezproblemowego życia jakby się mogło wydawać. Nikogo nie omijają troski, a młody wiek to poszukiwanie tożsamości, chęć zaistnienia w grupie, trudności związane z budowaniem relacji z rówieśnikami. Wprawdzie jeszcze nie dotyczą młodych ludzi kwestie związane z zarabianiem pieniędzy, utrzymaniem domu, ale nawet i te sprawy bywają frustrujące - gdy ograniczone fundusze nie tylko nie pozwalają na spełnienie marzeń, lecz nawet na zaspokojenie dość podstawowych potrzeb...

Problemy bywają różne - strój, zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu, rodzina, własna fizjonomia. Doskonale o tym wie bohaterka książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej - tytułowa "Dzika". Dołącza ona do grona postaci znanych młodym czytelnikom z "Tropicieli". Tym razem to ona jest nowa w szkole, na podwórku - podobnie jak w pierwszym tomie w takiej sytuacji był Kuba. Jednak w życiu Alicji zachodzą jeszcze większe zmiany - przeprowadza się do Warszawy z Radomia, w stolicy będzie mieszkać z babcią, jej tata wyjechał za granicę... Wiele trudnych spraw się nałożyło, a szansa na odnalezienie się w nowym miejscu maleje z chwilą, gdy rówieśnik z podwórka wymyśla dla niej przezwisko "Dzika" i w każdej sytuacji stara się dziewczynie dokuczyć, sugerując, iż jej ciemna skóra jest symbolem braku manier czy też nieokrzesania.

Na szczęście podobnie jak Kuba zaaklimatyzował się po przeprowadzce, znalazł kolegów, a nawet przyjaciół, odnalazł swoje miejsce w drużynie harcerskiej, tak i Ala może liczyć na to, że przykre zdarzenia z poprzedniej szkoły się nie powtórzą. Niechlubnym wyjątkiem wydaje się być ów sąsiad z podwórka, bo już koledzy ze szkolnej ławki są zdecydowanie przyjaźnie usposobieni, starają się wciągnąć "nową" do drużyny harcerskiej. Jednak okazuje się, że nie tylko rówieśnicy bywają bezmyślni i okrutni w formułowaniu ocen. Alicja znajduje sprzymierzeńca w osobie Rafała, niestety - jego ojciec bardzo ostro sprzeciwia się tej znajomości...

Małgorzata Karolina Piekarska dała się poznać młodym czytelnikom jako autorka trzymająca rękę na pulsie nastoletnich nastrojów, problemów, pasji. Poruszane przez nią tematy są niewydumane, wprost przeciwnie - zaczerpnięte z życia, przedstawione w zajmujący sposób, bez ugrzecznionych rozwiązań, każą odbiorcy zastanowić się nad motywami działań postaci, pokazują wartość posiadania własnego zdania, bronienia go. Młodzi bohaterowie nie przyjmują bezkrytycznie narzuconych poglądów czy zasad, potrafią dostrzec nieprawidłowości, idealistycznie dążą do prawdy, sprawiedliwości - tacy właśnie są chłopcy z zastępu "Tropicieli", ich koleżanki, bo wśród postaci spotkamy też nastolatków zaplątanych w drobne kradzieże, a nawet i poważniejsze przestępstwa. 

Autorka znowu sięga po patent znany z poprzedniej części, by przyciągnąć uwagę młodych czytelników, a przy okazji i poruszyć istotny problem przemytu i handlu zwierzętami. Szczególnie naganne jest to w przypadku szmuglowania gatunków chronionych, zagrożonych wyginięciem, choć każde tego typu działania powinno zostać ukrócone (jak mówi jeden z bohaterów: "Przemyt zwierząt skończy się wtedy, gdy ludzie nie będą chcieli ich hodować."). Ponowie harcerze staną na wysokości zadania, znajdą sposoby na dotarcie do informacji, ujawnienie nieczystych zachowań i zasłużą na pochwałę. 

Kolejne przygody przyjaciół to zresztą okazja do poruszenia wielu tematów bliskich nastolatkom, ale też i ważnych dla każdego człowieka, bez względu na wiek. Aktualne problemy, sensacyjny wątek, pierwsze uczucia - te elementy książek Małgorzaty Karoliny Piekarskiej zbliżają je do młodzieżowych powieści Hanny Ożogowskiej znanych zapewne doskonale rodzicom. I nie wątpię, iż tak samo jak niegdyś tamte tytuły, te spodobają się bardzo obecnej młodzieży.

Polecam
Katarzyna 


"Dzika"
Autor: Małgorzata Karolina Piekarska
Ilustrator: Agnieszka Świętek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 288
Format: 14x20,2 cm
ISBN: 978-83-10-12996-3Komentarze