"Agnieszka Osiecka dzieciom" - podróż w baśniowy, niecodzienny świat...


"Korzenie nauki są gorzkie, ale owoce słodkie" - te krzepiące słowa Arystotelesa witają uczniów pobliskiej podstawówki, w której dziewczynki pobierają nauki;) Trzeba przyznać, że zdarza się i u nas sytuacja, gdy nad zadaniami domowymi ronione są łzy, a odczytane polecenie kwitowane jest słowami: "Nie rozumiem!" (z wykrzyknikiem, a jakże!). Pewnie byłoby ciekawej i łatwiej się uczyć, gdyby taki niecodzienny pomocnik jak Belo wspierający pana od fizyki (czasem to wsparcie à rebours...) eksplikował prawa fizyki!

Pojawiający się znikąd i znienacka diabeł potrafi bardzo skutecznie pokrzyżować plany nauczyciela, ale choć nie wszystkie doświadczenia udaje się w książkowy sposób przeprowadzić, to wiedzy przybywa - i to w sposób nad wyraz przyjemny - i dla bohaterów, i dla czytelników ("Wzór na diabelski ogon" czytałam czekając w kolejce w salonie telefonii komórkowej i aż żal było przerywać, gdy przyszła moja kolej;)). 

Ach, co to za książka niezwykła! Na pewno sporo osób zaskoczy fakt, iż Agnieszka Osiecka tworzyła także dla młodych odbiorców. Osiem utworów znajdujących się w tej książce to z jednej strony niewiele - i w sytuacji, gdy tyle nowych pozycji pojawia się na rynku książek dla najmłodszych, nie zawsze wracamy do tytułów sprzed lat. Nowa propozycja Wydawnictwa Nasza Księgarnia przekonuje nas, że jednak warto! 

To kolejne wydanie - bo zbiór ten ukazał się w roku 2010, został też wówczas uhonorowany nagrodą Donga. Wcześniej okładka nawiązywała do serii rozpoczętej przez pierwszy tom "Poczytaj mi, mamo", teraz, zmieniona, bardzo ptasia i w nieco baśniowym stylu, znakomicie koresponduje z historiami zawartymi w tej książce. 

Opowieść o losach glinianego ptaszka, historia podróży bliźniąt - Karoliny i Marka - nieco już zabytkowym autem, poznawanie praw fizyki na kolejnych lekcjach z zakochanym w sekretarce nauczycielem - to zaskakujące pomysły, ale te zasygnalizowane treści bardzo niewiele mówią o tym, co nas spotka, gdy zdecydujemy się towarzyszyć bohaterom w ich perypetiach! Wyobraźnia autorki zadziwia nas niemal bez przerwy - realny świat nasycony jest fantazją, niezwykłe zdarzenia są tu na porządku dziennym. Spotykamy zadziwiające istoty, prawa rządzące rzeczywistością zostają zmodyfikowane, a jednocześnie nie sprawia to wrażenia nadmiaru, przesytu. Kreatywność autorki bliska jest pomysłom najmłodszych, dlatego warto i ich zapoznać z twórczością Agnieszki Osieckiej (mali fani Dixi mogą obejrzeć także serial na podstawie tej powieści zrealizowany, do którego autorka napisała dialogi). 

Ale to pozycja dla "dzieci" w różnym wieku - nieco starsi z przyjemnością poznawać będą prawa fizyki (genialny "Wzór na diabelski ogon"!) czy też zależności w świecie przyrody niebanalnie przekazane w "Pantoflisku" (współautorem tego tekstu jest Daniel Passent). Całkiem dorośli wielbiciele twórczości Agnieszki Osieckiej również znajdą w tej pozycji wiele okazji do wspomnień, wzruszeń, uśmiechu...


Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 


"Agnieszka Osiecka dzieciom"
Autor: Agnieszka Osiecka
Ilustrator: Elżbieta Wasiuczyńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 280
Format: 16,5x21,5 cm
ISBN: 978-83-10-13244-4Komentarze