ART Egmont dla najmłodszych - folklorystyczne przybliżanie świata maluchom:)Nietrudno pokochać ilustracje Marianny Oklejak - czy to przygody Basi, czy opowieść o Ludensonie, czy też autorskie, z ludowym posmakiem, propozycje dla młodych czytelników - jej charakterystyczny styl - łączący intensywne barwy, wyrazistą kreskę, kolorowe plamy, detal i szkicowość, emocje i autorską interpretację - zapada w pamięć, intryguje, budzi mnóstwo pozytywnych odczuć. 

Folklorystyczne zainteresowania od dłuższego już czasu są obecne w twórczości ilustratorki. Książka "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych" została nagrodzona tytułem Książki Roku 2015, rok później uhonorowano ją w plebiscycie "Must have". Popularność tego przeglądowego, zapoznającego z naszymi tradycjami i zwyczajami albumu, przyczyniła się niewątpliwie do zaistnienia kolejnych publikacji - niebanalnie ilustrowanej księgi zagadek "Cuda-niewidy" - również adresowanej do "młodszych i starszych". Jeśli chodzi o niniejsze pozycje, to tym razem ci pierwsi zostali wyróżnieni, do nich kieruje autorka trzy tytuły wydane w formie kartonowych książeczek z zaokrąglonymi rogami, dzięki którym mogą najmłodsi poznawać świat, uczyć się rzeczy nowych, ważnych. 

"Kolory", "Przeciwieństwa" i "Liczy" to tytuły bardzo popularne, często tego typu treści stają się bazą do stworzenia sztywnostronicowej pozycji dla maluchów, dzięki której i liczenie łatwiej przychodzi, i nazywanie kolorów, i wskazywanie przeciwieństw. Ale rzecz jasna polecamy nowe publikacje Wydawnictwa Egmont, zilustrowane i wymyślone przez Mariannę Oklejak!

To książki pod wieloma względami warte uwagi. Seria "ART Egmont" zobowiązuje, zatem możemy być pewni, że są to książki pięknie i starannie wydane. Spodobać się może i ciekawy dobór treści, fakt, iż wyrazy podawane są nie tylko po polsku, ale i w czterech innych językach, zatem tytuły te stają się doskonałą propozycją pamiątkowego prezentu dla bliskich mieszkających poza granicami kraju czy też znajomych-obcokrajowców.  

Ilustracje budzą ciekawość - można te treści wykorzystać w rozmaity sposób - zapoznać najmłodszych - na miarę ich zainteresowań - z tradycjami, folklorem, pokazać świat bliski naszym przodkom, charakterystyczne dla tego uniwersum zajęcia, rozrywki, florę, faunę, codzienne przedmioty. Obcobrzmiące nazwy to - jak wspominałam - ukłon w stronę bliskich osób odwiedzających ojczyznę (lub zapraszających nas z wizytą), ale także zachęta do poznania innego języka. Od tych paru słówek może zacząć się przecież wielka przygoda z inną kulturą! 

Autorka pokazuje dawne zwyczaje i realia, ale także dowodzi swoimi pracami, że mogą się takie folklorystyczne detale doskonale zintegrować z współczesnością. Formy, kształty, motywy zdobnicze, intensywne barwy - te wyznaczniki ludowości mogą być niebanalnym dopełnieniem naszej codzienności. 

Piękne, oryginalne pozycje spodobają się nie tylko najmłodszym - zatem podbierajcie, oglądajcie, ale rzecz jasna - zwróćcie prawowitym, małym właścicielom! ;)

Polecam
Katarzyna


"Kolory"


"Kolory"


"Przeciwieństwa"

"Przeciwieństwa"

"Przeciwieństwa"
"Kolory", "Przeciwieństwa"
Autor, ilustrator: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
Format: 19x19 cm
ISBN:  978-83-281-2004-4, 978-83-281-2149-2

Komentarze