"Poczytaj mi, mamo. Księga ósma" - dziesięć smakowitych literackich dańZnane i mniej nieznane, pisane prozą i wierszem, zabawne i wzruszające, poruszające sprawy bliskie najmłodszym i nasycone elementami baśniowymi, fantastycznymi - zawartość tego tomu spodoba się osobom o bardzo różnych gustach, choć pewnie większość małych słuchaczy - tak jak to miało miejsce u nas - z przyjemnością wysłucha każdej historii, każdej opowieści, a na zakończenie powie tak jak dziewczyny: "To już koniec?" - z małym zawodem w głosie (bo na szczęście zawsze można przeczytać raz jeszcze wszystkie te tak lubiane teksty - teraz już z ośmiu tomów!).

Joanna Wajs, redaktor i autorka wstępu, zwraca uwagę na ptasie treści łączące teksty z Księgi ósmej - są i ptaki sensu stricto, choć w bajkowym anturażu, są i przezwiska podkreślające podobieństwo do pierzastej fauny, jest autorka o "ptasim nazwisku". Według autorki wstępu cenną lekcją jest przesłanie wynikające z opowiadania Małgorzaty Musierowicz "Kurczak" - niejako debiutanckiego, bo niegdyś ukazało się w innym wydawnictwie. Wyśmiewany ze względu na mikrą posturę chłopczyk - tytułowy Kurczak - korzysta z okazji, że koledzy znaleźli nowy obiekt drwin i dołącza do nich. Na szczęście reflektuje się, dochodzi do wniosku, że "nikt nie jest lepszy od nikogo". Choć po raz pierwszy to opowiadania wydane zostało trzydzieści lat temu, to sens i przesłanie są aktualne, sposób przedstawienia problemów najmłodszych prawdziwy, przekonujący. To rzeczywiście wartościowy finał zbioru, cenna lekcja do zapamiętania i przyswojenia sobie. 

Równie sympatyczny jest przekaz wypływający z historii o bardzo pomocnym polnym skrzatku autorstwa Lucyny Krzemienieckiej. Okazuje się, że pragnienie zaznania spokoju i chęć ucieczki przed potrzebującymi pomocy na krótko dają radość - a prawdziwą satysfakcję mamy, gdy robimy coś dla innych. Teksty prozatorskie zebrane w tym tomie skłaniają do refleksji, zmiany zachowania, dostrzeżenia potrzeb innego człowieka, podjęcia wysiłku samodoskonalenie się (zabawny "Bieg z przeszkodami"). 

Z kolei utwory wierszowane dostarczają mnóstwa radości (zaliczane już do dziecięcej klasyki wiersze Brzechwy), a także lirycznych wzruszeń, poetyckich olśnień (takim łączącym różne nastroje utworem jest "Księżyc nad Warszawą"). A swoistym pomostem między tymi dwoma biegunami jest pisana zrytmizowaną prozą legenda Artura Oppmana - "Pan Twardowski" (jedna z najulubieńszych opowieści tego typu - jesteśmy wręcz kolekcjonerkami kolejnych wersji, zatem ten tekst sprawił nam wielką przyjemność).

Dziewczyny mają nadzieję, że to nie koniec serii (wszak jeden rysunek z tych zdobiących grzbiety nie został wykorzystany;)). Nowy tom to zawsze wielkie święto: nabożne skupienie przy słuchaniu, zachwyt nad różnorodnością ilustracji, ciekawe tematy, rozmaite formy. Przeszłość podaje rękę współczesności!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Poczytaj mi, mamo. Księga ósma"
Autorzy: Jan Brzechwa, Czesław Janczarski, Jerzy Kierst, Lucyna Krzemieniecka, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Zdzisław Nowak, Joanna Papuzińska
Ilustratorzy: Jerzy Flisak, Mateusz Gawryś, Krystyna Michałowska, Wanda Orlińska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 280
Format: 16,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-83-10-13262-8Komentarze

  1. Mamy pierwszy, drugi oraz siódmy tom, zatem warto byłoby zebrać całość. To świetna seria, którą pamiętam jeszcze z dzieciństwa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)