"8 wierszyków dla małych smyków" - rymowane opowieści o przeróżnej treści;)Wierszyki anonsowane w tytułach tych pozycji to rymowane opowiastki o rozmaitych przygodach, które przydarzyły się bohaterom. Zatem nie poezję bazującą na wywoływaniu uczuć, oddaniu przeżyć podmiotu lirycznego proponuje nam autor, ale podróż w świat pełen humoru, rozmaitych, czasem nader niezwykłych postaci, pouczających nauk i przestróg mających oddziaływać na młodych odbiorców.

Książki tworzą małą serię, co widoczne jest i w tytule - "8 wierszyków dla małych smyków", wzbogaconym o podtytuł zapowiadający jedną z historii, którą znajdziemy w danej pozycji, jak też i pod względem wizualnym. Podobieństwo widać i w kompozycji okładkowej ilustracji, w barwnym ubogaceniu tekstów wierszy poprzez wierne odzwierciedlenie treści w pracach Dariusza Wanata. Zapewne dla wielu osób jest to znane nazwisko - kojarzą je i wielbiciele kota Cukierka, i ci, którzy także inne zwierzęta lubią (autorska książka Dariusza Wanata "O Cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt"), i amatorzy twórczego wyżycia się w wolnych chwilach ("Książka na złość").

Jeśli wychowawcze treści kojarzą się Wam jedynie z "dydaktycznym smrodkiem", to pora to zmienić! Zenon Sielski potrafi ukryć morał i pouczający przekaż pod zabawną opowieścią czy też historyjką angażującą emocjonalnie. Łatwo jest poznając te historie, oglądając barwne ilustracje, dać się wciągnąć w klimat tych zaskakujących i angażujących uwagę najmłodszych propozycjach. Co więcej, autor ambitnie wzbogaca słownictwo najmłodszych - nie stroni od nazw gwarowych, wyrazów rzadziej używanych czy nieco trudniejszych. To porcja "akurat", zatem nie gmatwa sensu tekstu, nie uniemożliwia jego zrozumienia, a pozwala poszerzyć wiedzę, zasób słów.

Jeśli zatrzymamy się chwilę nad tematem postaci, to ich galeria jest naprawdę bogata! Kogo tu nie ma - zwierzęta, rośliny, przedmioty, ludzie, baśniowe i fantastyczne stwory... Oprócz personifikacji, która w przypadku takiego grona jest oczywistym tropem stylistycznym, znajdziemy w utworach epitety, metafory, porównania, hiperbole... A wszystko to ubrane w regularną formę, okraszone rymami (dokładnymi, parzystymi).

Warto podkreślić fakt, że autor para się pisaniem od niezbyt długiego czasu. Swe życie zawodowe związał z zupełnie inną dziedziną, z biegiem lat, chcąc podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami, zaczął je ubierać w wierszowaną formę, a niniejszymi publikacjami pragnie dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców. 

Jeśli zaciekawiły Was przygody grona postaci sportretowanych przez autora, zajrzyjcie na jego stronę internetową, za pośrednictwem której można nabyć te pozycje. 

Katarzyna 


"8 wierszyków dla małych smyków"
Autor: Zenon Sielski
Ilustrator: Dariusz Wanat 
Oprawa: miękka
Liczba stron: 37, 37, 39

Komentarze