"W drodze do szkoły. Indie", "W drodze do szkoły. Stany Zjednoczone" - egzotyczna codzienność rówieśnikówSiostra stryjeczna dziewczynek ma niedaleko do szkoły - idzie dziesięć minut na przystanek, a potem dwadzieścia minut jazdy autobusem i już jest w szkole. W ramach pracy domowej pisze bajki, tworzy książeczki, uczy się języka francuskiego, z matematyki już dawno poznała treści, które jeszcze się u Starszej nie pojawiły na lekcjach, choć są rówieśnicami! Bardzo nas ciekawi ta Majkowa szkoła, a dzięki możliwości poznawania odmiennej kultury za pośrednictwem osoby bezpośrednio doświadczającej jej, bardzo te nowe wiadomości zapadają w pamięć. Warto przybliżać najmłodszym różnorodność i bogactwo świata - wszak już dla nas stał się on mniejszy, a nasze dzieci z pewnością poznają go jeszcze lepiej i dokładniej. 

A jako że nikt chyba nie ma bliskich osób rozsianych po wszystkich zakątkach świata, warto zajrzeć do książek Anny Obiols - dzięki serii "W drodze do szkoły" mamy możliwość poznać inne kultury, odmienne zwyczaje, codzienność rówieśników, która tak się różny od powszedniego dnia dzieci mieszkających w naszym kraju. 

Najmłodsi często mają do pokonania bardzo krótki dystans - docierają do szkoły pieszo, a droga nie zabiera więcej niż parę minut. Czasem korzystają z komunikacji miejskiej lub specjalnych autobusów dowożących pod drzwi szkoły - i tu nasze rodzime doświadczenia pokrywają się z codziennością Patricka, małego Amerykanina. Choć on po drodze mija filmowców kręcących kolejną superprodukcję, na lekcjach poznaje muzykę swego kraju taką jak rock, jazz, blues i country, a po zajęciach uczestniczy w rozgrywkach bejsbola. Jakże różne są i tradycyjne sporty, i sam sposób prowadzenia zajęć, sposób docierania do szkoły, inne jest śniadanie, odmienne - typowe rozrywki. Poza tym Patrick jest protestantem, a święto Halloween nie napawa go przerażeniem - to okazja do zrobienia dekoracji z dyni, przebrania się i "świetnej zabawy". 

Jeszcze bardziej zaskakuje nas codzienność Ramdżeda - ten siedmiolatek mieszka w Indiach, do szkoły maszeruje ze swoją pupilką - małpką, a choć musi pokonać długi dystans, to cieszy się, że w ogóle ma możliwość zdobywania wiedzy. Mali czytelnicy, którzy sięgną po tę pozycję poznają i indyjską kuchnię, i wierzenia Hindusów, dowiedzą się, jak wygląda ulica w Indiach, czego dzieci uczą się w szkole i jak spędzają wolny czas. 

Każdą pozycję wzbogacają wiadomości dla ciekawych - dwie ostatnie strony to bardziej szczegółowy obraz kraju, który poznajemy: powierzchnia, ludność, strefy klimatyczne, języki urzędowe, największe miasta, gospodarka, kultura, tradycje, religia - te wszystkie tematy są przedstawione prosto, klarownie - w skondensowanej formie otrzymujemy porcję wiedzy, która poszerza nasze horyzonty, otwiera na kulturową odmienność. W każdej pozycji jest i mapa pokazująca położenie danego kraju, a oprócz tych dwóch tytułów, w serii tej młodzi czytelnicy będą mogli wirtualnie odwiedzić także Japonię oraz Senegal. 

Tekst wzbogacają ilustracje - barwne, obrazowe, pełne szczegółów - zarówno one jak i sam tekst wynikają z obserwacji autorów, którzy uwielbiają podróżować, a swoje publikacje opierają na własnych doświadczeniach, na tym, co ich zafrapowało, zachwyciło, urzekło. Ciekawe i warte uwagi pozycje otwierają nas na bogactwo i różnorodność świata.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"W drodze do szkoły. Indie", "W drodze do szkoły. Stany Zjednoczone"
Autor: Anna Obiols
Ilustrator: Subi
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Oprawa: twarda
Liczba stron: 36
Format: 24x24 cm
ISBN: 978-83-8065-113-5, 978-83-8065-116-6
Komentarze