"Wanda Chotomska dzieciom" - na poprawę humoru duża porcja utworów!:)Wśród odpowiedzi na pytanie o nazwisko współczesnej pisarki na pewno pojawi się po wielekroć Wanda Chotomska. Pisarka zmarła w drugiego sierpnia tego roku i choć to może wydawać się nieco przykre, ale to właśnie zdarzenie stało się katalizatorem nowych wydań książek poetki i pisarki. Pisała bardzo dużo, a jako że adresatami jej twórczości byli zawsze młodzi odbiorcy, zatem i nawet jeśli wydaje się nam, że znamy utwory Chotomskiej, to łatwo okazać się może, jak fragmentaryczna jest ta znajomość!

Tak właśnie było z nami. "Od zawsze" czytałyśmy rozmaite teksty autorstwa Chotomskiej. Do tej pory idąc do szkoły - a to nieco dłuższa niż "standardowa" droga małego ucznia;) - recytujemy sobie "Kurczę blade", przygotowując coś w kuchni podśpiewujemy refren z "Tadka Niejadka". Pamiętamy i nastrojowe "Tańce polskie", i jeża spod Zgierza, psia frakcja uwielbia poetkę za "Wiersz pod psem", starsi wspominają uroczą dobranockę - "Jacka i Agatkę" - to już inna dziedzina literackiej twórczości autorki, a przecież były i teksty prozatorskie: nas zachwycali i bawili mali bohaterowie "Pięciopsiaczków"... A dwoje niebanalnych bohaterów jakimi są Panna Kreseczki i Pan Motorek?! A "Pies z ulicy Bałamutów"? I najmilsza lekcja matematyki w "Dziesięciu bałwankach" oraz niebanalne wprowadzenie w świat liter ("Kram z literami"). Nie sposób wymienić wszystkich postaci i historii przez Wandę Chotomską stworzonych, opisanych, wykreowanych z pasją, fantazją... 

Być może już w tej chwili szperacie w pamięci w poszukiwaniu reminiscencji z wyżej wymienionymi tekstami związanych - i może nie zawsze je znajdujecie. A przecież w okazałym zbiorze "Wanda Chotomska dzieciom" czytelnicy napotkają jeszcze wiele innych utworów, które znać warto, które nas zaskoczą, rozbawią, skłonią do refleksji, wzruszą, pokażą znane rzeczy i sprawy z innej perspektywy. 

Twórczość Chotomskiej jest bliska dzieciom - sposób obrazowania, odbiór zdarzeń i świata pozwalają najmłodszym odnaleźć bratnie dusze w osobach bohaterów opowiadań. Ich problemy są prawdziwe i poruszające, opisane bezpośrednio, pokazują wrażliwość dzieci, ich emocje. Często pojawia się pierwszoosobowa narracja, a w historiach odnajdujemy silne uczucia, sprawy wielkiej wagi, które mimo upływu lat nie straciły mocy wyrazu i przekazu. 

Zupełnie inny charakter mają wiersze - to oczywiście pewne uogólnienie, ale en gros to utwory ze sporą szczyptą humoru, bawiące, zaskakujące niespotykanymi zestawieniami znaczeń, nieoczekiwaną puentą. Chotomska jawi się jako mistrzyni form dłuższych - jej wiersze opowiadają jakąś historię, wierszowane perypetie bohaterów opisane są nawet w kilkunastu zwrotkach, kilkudziesięciu wierszach. 

Przyznam, że dla nas spotkania z tekstami zebranymi w niniejszym tomie, były to w większości nowe literackie znajomości. Mnie przypomniał się wiersz powtarzany mi przez mojego tatę - "Dlaczego cielę ogonem miele" i rzecz jasna hipotetyczny pomysł alternatywnej diety tygrysiej ("Gdyby tygrysy jadły irysy") - oraz poetyckie portrety tańców ("Tańce polskie") i "Na majówkę, na wędrówkę" - znane jako wakacyjna piosenka. A w zbiorze są wiersze pogrupowane tematycznie w bardzo ciekawy sposób - Fruwaki, Muzykańce, Śpiewańce, Rzeczowisko... Poza tym kilka opowiadań, w tym wpisane na międzynarodową Honorową Listę IBBY "Drzewo z czerwonym żaglem", limeryki, zabawne utwory sceniczne ("O rety, rety, lecą kabarety").

Jeśli lubicie twórczość Wandy Chotomskiej, a do tego podoba się Wam styl ilustracji Artura Gulewicza, to zbiór ten dostarczy Wam wiele radości, wzruszeń i zapewne nowych literackich znajomości. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Wanda Chotomska dzieciom"
Autor: Wanda Chotomska
Ilustrator: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288
Format: 16,5x21,5 cm
ISBN: 978-83-10-13251-2

Komentarze