"Co robi język za zębami?" - dbajmy o naszą mowę!
"Czy jest takie słowo, o którym nikt nie słyszał?' - spytała Młodsza, wielbicielka podrzucania, ot tak, przy obiedzie, filozoficznych i nieco skomplikowanych kwestii. Język, znaczenie słów, ich pochodzenie, pokrewieństwo i inne niuanse to tematy intrygujące takie osóbki - w wieku okołoszkolnym i wczesnoszkolnym;) Aby tej pasji nie gasić, trzeba starać się odpowiadać na nasuwające się młodym badaczom języka pytania - nierzadko sięgać będziemy do rozmaitych źródeł, wertować słowniki - do czego zachęca autorka książki, Agata Hącia.

Zresztą proponuje nam ona mnóstwo przeróżnych działań, inspiruje, intryguje, rozbudza ciekawość, zachęca do poszerzenia wiedzy. Można by pomyśleć, że książka o języku to pozycja dla zdecydowanie starszych odbiorców niż "najmłodsi" przywołani w tytule. Jednak okazuje się, że wprost przeciwnie - znana i ceniona językoznawczyni, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego (to tylko ułamek jej osiągnięć) w niezwykle pomysłowy sposób przedstawia zagadnienia języka bazując na przykładach bliskich młodemu pokoleniu. Dzięki temu i najmłodsi interesujący się tematem, i ci jeszcze nie do końca do niego przekonani zostaną wciągnięci w kwestie znaczeń, pokrewieństwa wyrazów, poprawności językowej.

Bardzo często takie zainteresowania pojawiają się na bazie ćwiczeń logopedycznych. Dzięki poprawnemu wymawianiu głosek jesteśmy lepiej rozumiani, a niedociągnięcia w tej materii mogą być źródłem nieporozumień (choćby wymowa ubezdźwięczniająca, z którą wciąż się zmagamy...). 

Od tego tematu zaczynamy wraz z autorką wspólną podróż przez meandry naszej mowy;) - pierwszy rozdział niniejszej książki został poświęcony poprawnej wymowie. Zawarte w nim ćwiczenia oddechowe, propozycje językowych łamańców oraz niecodzienne zabawy onomatopeiczne - zwierzęce odgłosy w rozmaitych językach - dostarczą pola do powtórzeń i okazji do śmiechu;)

Najmłodszych mogą też zaciekawić takie kwestie jak znaczenie i pochodzenie wyrazów - uwagę zjednuje sposób ich przedstawienia. Autorka zwraca się bezpośrednio do młodego odbiorcy, przywołuje ciekawe konteksty, a zwieńczeniem każdego tematu są propozycje działań poszerzających wiedzę, zachęcających do własnych poszukiwań i ustaleń: realizując je będziemy rozmawiać, dyskutować, myśleć kreatywnie, szukać nowych wiadomości, naśladować przedstawicieli fauny, rysować...

Trzeci rozdział jest wybitnie "zwierzęcy", bo fauna na dobre rozgościła się w naszej mowie - w związkach frazeologicznych, powiedzeniach, przysłowiach. Odkrywanie ich znaczeń to pole do przyrodniczych obserwacji, ale także świetne ćwiczenie dla wyobraźni! I znowu znajdziemy masę inspiracji do przeróżnych działań - "Hopsasanek, wygibanek, powtarzanek" dla najmłodszych, nieco poważniejszych - lecz wcale nienudnych! - zadań dla mających "więcej niż 7 lat" oraz dla dorosłych (zresztą i oni pewnie nie wszystko wiedzą;) - przyznam, że zaskoczyła mnie i sroka, chwaląca swój ogon i myszki hodowane w głowie;)).

Na pewno przyda się najmłodszym wiedza z rozdziału "Jak być k rzeczy?" - wszak na co dzień posługujemy się językiem w rozmaitych sytuacjach. Trzeba wiedzieć, jak powiedzieć to, co chcemy przekazać, jak się przywitać, pożegnać, przedstawić - siebie i innych, podziękować, przeprosić... Mnóstwo użytecznych wskazówek i wyjaśnień pozwalających zyskać miano osoby grzecznej, dobrze wychowanej oraz tradycyjnie - w przypadku tej książki - ćwiczenia, zadania, zabawy - taka nauka bon tonu w jego językowym aspekcie będzie z pewnością owocna! 

No i wreszcie słówko o poprawności językowej - warto i najmłodszym te kwestie przybliżać (my mamy na koncie i sukcesy w tej materii - dziewczynki mówią "wziąć", choć tyle osób nie używa poprawnej formy, ale często "tą" wyskoczy zamiast "tę"...).

Świetna publikacja, która długo będzie nam towarzyszyć, a treści w niej zawarte - z pewnością jeszcze dłużej. 

Polecamy!
Katarzyna i dziewczynki


"Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych"
Autor: Agata Hącia
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: twarda
Liczba stron: 336
Format: 20,5x28,5 cm
ISBN: 9788301194352Komentarze