"Gdzie się chowa śnieżna sowa?" - zwierząt szukanie i wiedzy poszerzanie!:)"Gdzieś z pingwinami?" -  obstawiała odpowiedź na tytułowe pytanie dość niepewnie Starsza, zdecydowanie mniejszą mająca orientację w świecie fauny niż jej siostra. Na szczęście nie tkwiła długo w niepewności (i błędzie;)), bo nasza fantastyczna podróż przez cały (bez mała!;)) świat rozpoczęła się od Grenlandii, a dokładnie od tundry - i to tu właśnie śnieżna sowa ma swój dom (choć nie tylko tu, ale o tym za chwilę). 

Bardzo miło się poznaje te kolejne biomy (znajdziecie klarowne wyjaśnienie tego pojęcia także!), bo dzięki takiemu obrazowi młodzi pasjonaci przyrody zyskują kompleksowy obraz zależności między gatunkami, specyfiki danego środowiska. Widzimy i krajobraz, czyli ukształtowanie terenu, i roślinność, no i rzecz jasna - zwierzęta (przeróżne: ssaki, ptaki, ryby, gady, płazy, owady...)

Tekstu jest niedużo, można by powiedzieć - w sam raz. Każde środowisko zostało krótko opisane i jest to porcja wiadomości wystarczająca, by wyrobić sobie pewne wyobrażenie na temat tego miejsca; a w przypadku osób ciekawych świata przyrody - zyskują one inspiracje i wskazówki, czego szukać w sieci. 

Podobnie "działają" także rysunki i zadania z nimi związane. Można bez wahania założyć, że każdego malucha (i nie tylko;)) zafascynuje wyszukiwanie wymienionych zwierząt. W legendzie są one malutkie i nie zawsze przecież w tej samej pozycji umieszczono je na dużej ilustracji. Na dodatek trzeba się czasem naszukać, by jakieś niewielkie stworzonko zlokalizować, a z drugiej strony - zdarza się, że i ponad sto przedstawicieli danego gatunku mamy wyszukać! Na ogół jednak o wiele mniej, zatem będzie to i dobre ćwiczenie dla młodszych, jeszcze uczących się liczyć.

Sporo ciekawych rzeczy dowiedziałyśmy się z tej książki - i pisząc to mam na myśli całą naszą trójkę czytającą;) (na przykład północnoamerykańska preria wiele ciekawostek przed nami odkryła), ale dzięki niej możemy wiedzieć jeszcze więcej - bo zasygnalizowane tematy możemy zgłębiać szukając wiadomości w sieci, w encyklopediach, leksykonach. Na niektórych planszach znajdziemy i inne zwierzęta oprócz wskazanych do wyszukania, to też zachęta do kolejnych ustaleń (co to za gatunek? czym się odżywia? jakie ma zwyczaje?). My dowiedziałyśmy się, że sowę śnieżną przy dobrych wiatrach można i w Polsce zobaczyć;), że żywi się gryzoniami, a chowa się niespecjalnie;) - bo zakłada gniazdo na ziemi, w płytkim zagłębieniu.

Bardzo przypadła nam do gustu ta książka - taki format imponujący, takie sympatyczne wizerunki zwierząt, mnóstwo ciekawostek, do tego wiadomości zakorzenione w szerszym kontekście. Bo nie jest sztuką przekazanie paru zabawnych faktów, autorom udało się przekazać spójną, sporą porcję wiedzy - i rozbudzić apetyt na więcej!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


Autor: Anna Claybourne
Ilustrator: Brendan Kearney
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 25,7x35 cm
ISBN: 978-83-10-13172-0


Komentarze