"Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku" - ubiegły wiek pełen poruszających zdarzeń


Takie nieodległe czasy, niekiedy znane z opowiadań babć i dziadków, poruszają chyba najbardziej. Bo przecież obaj pradziadkowie musieli zostawić rodzinę, bo powołani do wojska walczyli w wojnie rosyjsko-japońskiej, a choć z niewielkich wiosek, w których mieszkali, daleko było do stolicy, na Śląsk (gdzie powstańcy walczyli o niepodległość), to burzliwe zdarzenia dwudziestego wieku były przekazywane, komentowane i przeżywane.

Odzyskane sto lat temu niepodległe państwo polskie nie od razu i na wszystkich polach radziło sobie doskonale. Z zewnątrz, ale i wewnątrz pojawiały się konflikty, głosy niezadowolenia, byliśmy zależni od sąsiadów, poodejmowano złe decyzje, pragnienie zdobycia władzy przesłaniało inne kwestie... Działo się wiele, zatem i w niepodległej Polsce nie brak było aktów przemocy, zbrodni, zabójstw. 

Mamy więc możliwość poznać te zdarzenia z perspektywy młodych, małych bohaterów: bitwę warszawską, śląskie powstania, dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej (opowiadanie autorstwa Pawła Wakuły przywołuje atak bombowy na Wieluń, który według aktualnej wiedzy rozpoczął wojenne działania Niemców). 

Wojna to także powstania - w getcie, warszawskie, rozmaite sposoby walki, ofiarność ludzi w różnym wieku - tych starszych i zupełnie małych także, ryzykujących wiele, bo przecież bez ich udziału "ta walka się nie uda". Niektórzy zostali brutalnie zmuszeni do opuszczenia swych domów, zamieszkania na dalekiej Syberii. Po wojnie zaś Polacy jechali w przeciwną stronę - musieli porzucić swoje domy, zasiedlali Ziemie Odzyskane, a zdarzeniom tym towarzyszyły bolesne, trudne przeżycia. 

A potem, choć nastał pokój, trzeba było jeszcze wiele lat, wiele starań i przezwyciężenia mnóstwa przeciwności, by wreszcie osiągnąć tę wymarzoną, niepodległą, ale i prawdziwie wolną ojczyznę. O to walczyli protestujący robotnicy w Radomiu, Ursusie, Poznaniu, Gdańsku, tego pragnęli działacze "Solidarności" - i znów - jak w czasie wojny - pojawiła się prasa podziemna, konspiracyjne spotkania, aresztowania. 

Autorom udało się pokazać trudne zdarzenia XX wieku w sposób trafiający do młodego odbiorcy. Kluczem są na pewno bohaterowie i ich problemy, mimo wielu lat dzielących nasze czasy od tamtych chwil te losy rówieśników są bliskie, poruszają, ciekawią, odnaleźć można pewną płaszczyznę wspólną. A i z pewnością mogą być oni wzorem dla młodych czytelników, ich zachowanie może inspirować - bohaterowie czują się odpowiedzialni za rodzinę, demonstrują miłość do ojczyzny, gotowość poświęceń. Nie sposób ich nie polubić - czytamy zatem poruszeni, o tym, co się im przydarzyło i takie fabularne opowieści zapadają w pamięć. Łatwiej jest przypomnieć sobie te historie, skojarzyć fakty, poznać lepiej i zrozumieć przeszłe wydarzenia. 

Choć to dramatyczne i często bolesne zdarzenia, to jest u i szczypta humoru, i okazja do poszerzenia wiedzy, przemycenia ciekawostek różnych dziedzin dotyczących (sportu, techniki). 

Bardzo się nam ta seria spodobała, aż żal, że to ostatni tom (bo i ciekawe, ale i mądre, kształcące są te opowiadania). Pociechą jest fakt, że Wydawnictwo Literatura systematycznie proponuje młodym czytelnikom dobre i interesujące pozycje historyczne (i nie tylko!).

Polecam
Katarzyna"Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku"
Autor: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Ilustrator: Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 216
Format: 16,8x22,5 cm
ISBN:  978-83-7672-534-5
Komentarze