"Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych" - portret intrygującego i wszechobecnego bohatera;)W przeciwieństwie do Świąt Bożego Narodzenia Wielkanoc nie ma tak bogatej książkowej oprawy - na palcach jednej ręki policzyć możemy znajdujące się na naszych półkach pozycje z wiosennymi świętami związane. A tu proszę - jest godne i ciekawe uzupełnienie kolekcji! Co więcej - choć Wielkanoc minie, ta książka wciąż będzie z pewnością oglądana, czytana, a o takim luksusie, jak bycie pozycją uniwersalną i intrygującą bez względu na porę roku książki okołobożonarodzeniowe mogą tylko pomarzyć...;)

Ciekawe, jakie pierwsze skojarzenie związane z jajkiem przychodzi Wam na myśl? O tej porze roku, parę dni przed Wielkanocą - być może właśnie te święta, wielkanocne zwyczaje zdobienia jajek, ale miłośnicy ptaków pewnie przywołają swoich ulubieńców, ktoś inny przypomni ulubione dania - omlet, jajecznicę, puszysty biszkopt, jajka w koszulce czy na miękko. A przecież i architekci inspirowali się tym kształtem, wielu artystów w swych pracach przywoływało ten motyw. Sporo pewnie padłoby odpowiedzi, lecz z całą pewnością autorka tej książki - Eliza Piotrowska - zaskoczy czytelników jeszcze wieloma nawiązaniami, informacjami - to prawdziwe jajeczne kompendium, pełne ciekawostek, bogato ilustrowane, pokazujące, jak wszechobecny jest tytułowy bohater;)

Jajko to symbol początku, nowego życia - i w wielu kulturach zachowało się to przekonanie, niegdyś wierzono, że to z niego wyłonił się świat! Tylko skąd się ono wzięło?! No właśnie - odwiecznego dylematu o pierwszeństwo toczonego między dwiema opcjami - jajko czy kura - nie rozwiążemy, ale dowiedzieć się możemy, jak rozmaite są jajka - i pod względem wielkości, i koloru, jak się życie w jajku rozwija - lub też dzięki jajku, bo autorka uświadamia nam, że nie tylko ptaki mają w nim swój początek - z jajek wykluwają się gady, ryby, mrówki i pszczoły, dwa nader oryginalne ssaki - dziobak i kolczatka... Ale zaraz, zaraz - przecież i my sami w pewnym sensie mamy taki właśnie początek;) Tyle przyrodniczo-biologicznych tematów otrzymujemy na przystawkę - to dopiero parę stron tej arcyciekawej pozycji Wam przybliżyłam - wertując ją dalej poznamy wszelkie niuanse związane z jakością jajek, które goszczą na naszych stołach, dowiemy się, jakie tradycyjne potrawy jadają nasi europejski, a także dalsi sąsiedzi, jak poznać świeżość jajka i jak je właściwie ugotować (a także - uwaga! - jak wsadzić je do szklanej butelki!;)). 

Jaja nie miały niegdyś dobrej prasy, a przecież są bardzo zdrowe! Przygotujcie z nich coś pysznego - i czytajcie dalej - o malowaniu jajek (niegdyś nie tylko z okazji świąt to robiono), o rozmaitych wielkanocnych zwyczajach z nimi związanych, zabawach, o drogocennych jajach Fabergé - dzięki nim wkroczymy w krąg artystycznych inspiracji, poznamy dawnych i współczesnych twórców zafascynowanych kształtem i symboliką jajka. Równie intrygował ten temat i naukowców.

Na deser serwuje nam autorka smakowite i oryginalne ciekawostki oraz zestawienie powiedzeń, porzekadeł z różnych zakątków świata z jajkiem związanych. Okazuje się, że bohater tej pozycji jest naprawdę niezwykle intrygujący i inspirujący! A kształt jajek niech Was zainspiruje do tego, jak czytać tę książkę - na okrągło!;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych"
Autor: Eliza Piotrowska
Ilustrator: Asia Gwis
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda/
Liczba stron: 96
Format: 28x34 cm
ISBN: 978-83-10-13257-4Komentarze