Czytam sobie z kotylionem - poziom 1 i 2 - marzenia o Srebrnym Globie i "łapaniu" kolorówŚwiętowanie rocznicy odzyskania niepodległości w przypadku najmłodszych często przebiega pod znakiem działań artystycznych - klasa Starszej przygotowuje apel dla wszystkich "młodszych" oddziałów, zatem jest i rola do nauczenia się, i sporo piosenek zaśpiewają, będą narodowe tańce. Zapewne nieco wiadomości w głowach zostanie, poza tym i na lekcjach, w podręcznikach pojawiają się treści z tą wyjątkową datą związane. W duchu tego połączenia wydarzeń z przeszłości z wartościami artystycznymi powstała ciekawa kontynuacja znanej serii Wydawnictwa Egmont - "Czytam sobie z kotylionem". 

Ten patriotyczny symbol jest znakiem wyróżniającym tytułów poświęconych naszym rodakom, którzy w rozmaity sposób zasłużyli się dla rozwoju ojczyzny, działali na rozmaitych polach, ale ich osiągnięcia łączy jedno - są niezaprzeczalne i ważne, warto je przypomnieć i docenić.

Podobnie jak w przypadku podstawowej serii "Czytam sobie", tak i w rocznicowej edycji znaleźć można pozycje należące do trzech poziomów. Mam wrażenie, że te "najprostsze", bo krótkie, bazujące na 23 podstawowych głoskach - oraz "h" w poziomie drugim, są szczególnie godne podziwu! To nie historyjka, którą można sobie dowolnie poprowadzić - bo bohaterowie to autentyczne postacie. Liczy się zatem prawda historyczna, ale też chęć zaciekawienia małego czytelnika. Odmienne realia - bo akcja opowieści często rozgrywa się kilkadziesiąt lat temu, też wymagają uwzględnienia, więc biorąc pod uwagę wszelkie te kwestie naprawdę niełatwo było stworzyć tak intrygujące pozycje!

Nie da się ukryć, że różnie bywa z naszą wiedzą na temat dokonań polskich naukowców, nierzadko łatwiej wymienić artystów z zagranicy niż naszych rodzimych malarzy, rzeźbiarzy czy kompozytorów. Dlatego tak cenną inicjatywą jest przybliżenie tych osób najmłodszym. 

Dziennikarz Grzegorz Chlasta w tytule należącym do poziomu pierwszego pokazuje nasz, polski wkład w badania kosmosu, a autorem jego jest Mieczysław Bekker, twórca księżycowego łazika. Angelika Kuźniak, reportażystka i pisarka, jest autorką biografii Zofii Stryjeńskiej adresowanej dla dorosłego czytelnika - tym razem pokusiła się o przybliżenie postaci wielkiej artystki najmłodszym.  Poznajemy i dokonania obojga bohaterów, i ich samych, gdy byli w wieku małych czytelników. To niebanalna inspiracja, bo okazuje się, że niebagatelne dokonania mają swój początek w dziecięcych pasjach, zainteresowaniach, marzeniach. Może tak właśnie zadziałają owe opowieści na młodych odbiorców i zaowocują nie lada osiągnięciami?!

Polecamy
Katarzyna i Młodsza

"O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej"
Autor: Angelika Kuźniak
Ilustrator: Maciej Blaźniak
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-3630-4

"Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze"
Autor: Grzegorz Chlasta
Ilustrator: Zofia Różycka
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron:
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-4001-1https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont 


 

Komentarze