"Ale historia... Mamy niepodległość!" - komu ją zawdzięczamy?
Nawiązując do tytułu: mamy, cieszymy się nią, świętujemy od początku już roku (a my świętować będziemy jeszcze w przyszłym, bo nasze miasto wyzwolone zostało w sierpniu 1919 roku). A komu tę niepodległość zawdzięczamy? Nie wypada zapomnieć o tych, którzy ryzykowali i poświęcili wiele dla odzyskania wolnej Ojczyzny. Zatem choć bohaterowie serii uczyć się nie muszą, bo wiedza z rozmaitych źródeł migiem do ich głów trafia dzięki komunikatorom, to jednak dobrze jest przekonać się naocznie, jak się rzeczy miały...

Wiele dramatycznych zdarzeń miało miejsce pod koniec osiemnastego wieku - rozbiory, trudna sytuacja Polaków żyjących pod obcą władzą, poza tym - losy regaliów, które poruszają nawet po wielu latach. Kolejna pokolenia rodziły się i umierały w niewoli. Jak więc udało się ziścić marzenie patriotów o zaistnieniu niepodległej Polski?! Cebula, charyzmatyczny nauczyciel historii, takie właśnie zadanie daje swoim podopiecznym: sprawdzić, "jakim cudem to się udało".

Niezliczone grono osób, rozmaite wysiłki i przeróżne działania utorowały nam drogę do wolnej Ojczyzny. Z wielkimi wydarzeniami sprzed stu lat z pewnością kojarzymy postać Józefa Piłsudskiego. On to będzie jednym z bohaterów co rusz napotykanych podczas podróży w czasie, bo istotnie już od lat młodzieńczych angażował się w walkę. Ale pojawią się i dziewczęta, bo Ola, urodzona optymistka - i jak się okazuje także feministka - postanawia udowodnić, że kobiety miały równie wielki wpływ na to, że Polska znów zaistniała na mapach.

Rozciągliwy czas, którym dysponują uczniowie, pozwala im poznać dobrze Ziuka, a potem obserwować jego kolejne poczynania. Płeć piękną reprezentuje Helka, która poznana jako dziesięciolatka już ma sprecyzowane plany - chce zostać bojowniczką. Obok tych wątków, niekiedy łącząc się z nimi, pojawia się też temat regaliów, tak poruszający i ważny dla młodych podróżników w czasie. Poza tym Ola odkryje swoją niezwykłą umiejętność zyskaną dzięki błyskaczowi, uczniowie Cebuli przekonają się, że rywalizacja nie zawsze musi być motorem działań, zwarte zostaną nowe przyjaźnie, przekonamy się, że szczerość i uczciwość popłacają, a dobra materialne - nawet niezwykle cenne - muszą czasem ustąpić miejsca sprawom jeszcze ważniejszym.

Świetnym pomysłem autorki było połączenie wątków współczesnych - a nawet wybiegających w przyszłość - z poznawaniem dziejów naszej ojczyzny. Wplecione w tekst ciekawostki, dostarczające mnóstwa wiadomości o przeszłości komiksy, ciekawie postawiony problem zachęcający do zagłębiania się w historię Polski - to wszystko sprawia, że seria "Ale historia..." jest wartościowym sposobem na zainteresowanie najmłodszych przedmiotem. 

Cykl godny polecenia - zatem gorąco polecamy!

Katarzyna


 

"Ale historia... Mamy niepodległość!"
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Format: 14x19,2 cm
ISBN: 978-83-10-13394-6Komentarze