"Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" - inspirujące opowieści, niebagatelne dokonaniaDobiega końca rok 2018 ustanowiony dekretem Sejmu Rokiem Praw Kobiet. Sto lat temu Józef Piłsudski zatwierdził ustalenie, że "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci". Bardzo ważna zmiana i owocująca pozytywnymi przemianami w wielu dziedzinach kobiet dotyczących. Warto o tym  pamiętać i nie rezygnować z prawa zabierania głosu, decydowania, popierania tych, których wartości i plany są nam bliskie. To zresztą cenna zasada postępowania we wszelkich kwestiach - każe nam bronić tego, co uważamy za istotne, wybierać swą drogę życiową zgodnie z powołaniem, zainteresowaniami, torować nowe ścieżki, które najlepiej będą odpowiadać naszym potrzebom, planom, aspiracjom.

Mam wrażenia, które potwierdzają nasze domowe doświadczenia, że dziewczętom potrzeba inspirujących przykładów, że szczególnie cenne jest pokazywanie im dalszych i szerszych horyzontów, by nie ograniczały się w swoich wyborach, aby miały odwagę działań wbrew stereotypom. 

Mnóstwo nietuzinkowych bohaterek, które wręcz ożywają na kartach tej pięknej książki to intrygujące postacie budzące zaciekawienie, podziw, pokazujące, jak wiele osiągnąć można, często mimo niesprzyjających okoliczności, trudnych warunków czy wbrew panującym zwyczajom. Chronologicznie ułożone portrety pokazują, że niegdyś płeć determinowała wybór życiowej drogi, zatem nawet zdobycie wykształcenia było nie lada wyzwaniem. Przeszkodą mogło być pochodzenie, kolor skóry. Ale żadna z tych trudności nie pokonała nietuzinkowych bohaterek sportretowanych przez Joannę Kończak, każda z nich trwale zapisała się w świadomości swoich rodaków, a często sława i dokonania przekroczyły te granice. 

Któż nie zna Marii Montessori, Coco Chanel, Fridy Kahlo, Virginii Apgar, Jane Goodall czy Joanne Rowling? Dla nas oczywiście szczególnie bliskie są Polki - Maria Curie-Skłodowska, Antonina Żabińska oraz Wanda Rutkiewicz. Już te kilka nazwisk pokazuje, jak różne dziedziny mogą być polem działań dla kobiet - edukacja, moda, sztuka, ale też rozmaite dziedziny nauki, sport, film, muzyka, polityka, dziennikarstwo, astronautyka, programowanie... 

Sylwetki nietuzinkowych kobiet są okazją do pokazania szerszego kontekstu ich działań, zatem młodzi czytelnicy poznają rozmaite zagadnienia, dzięki czemu książka nie jest banalnym zbiorem kilkudziesięciu życiorysów. Joanna Kończak potrafiła przedstawić wyjątkowe bohaterki w sposób ciekawy, wciągający, zapadający w pamięć. Znajdziemy tu i historię ich życia, i dokonania, wiadomości o życiu w danym czasie, znaczenie osiągnięć sportretowanej osoby. To także sposobność do przywołania innych wielkich kobiet, które łączą z główną bohaterką zainteresowania, pasje, domenę działań (np. przy okazji opowieści o astronautce Sally Ride przybliżone zostały: Walentyna Tierieszkowa, Geraldyn Cobb, Jacqueline Cochran i Peggy Whitson). 

Każdy taki rozdział zajmuje cztery strony, a frapującym przedstawieniom i ciekawym wiadomościom towarzyszą niebanalne ilustracje autorstwa Karoliny Matyjaszkowicz. Łączą one drobne detale i imponujące rozmiarami przedstawienia oraz bogatą ornamentykę. Artystka ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru, kierunek Wzornictwo - i bez wątpienia takie klimaty dostrzec można w jej pracach (przywołują na myśl artystyczne kilimy, dywany). 

"Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" to podróż przez kraje, kultury, okazja spotkania bohaterem mających rozmaite pasje, genialna inspiracja i świetna lektura - dla starszych i młodszych, także bez względu na płeć.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice"
Autorka: Joanna Kończak
Ilustratorka: Karolina Matyjaszkowicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Format: 24x31 cm
ISBN: 978-83-10-13313-7Komentarze