"Ciekawski kotek", "A to było tak..." - nowe tytuły z ulubionej serii Wydawnictwa Egmont:)
Kilka czynników składa się na sukces tej serii i wielkie jej powodzenie u młodych odbiorców. Pierwsza niezaprzeczalna zaleta, do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka to dziury;) Otwory w sztywnych kartkach mają magiczną moc przyciągania małych paluszków. I to fascynujące zmniejszanie się i wkomponowywanie tego pustego elementu w kolejne rysunki - bardzo intrygujący pomysł, dzięki któremu wzbudzana jest czytelnicza pasja;)

A i te rysunki warte są uwagi - Antonella Abbatiello cudnie oddała emocje małego kotka, szczegółów tu mniej, skupia się zatem maluch na uczestnikach dialogu, z kolei Filippo Brunello czaruje nas bogatymi w detale krajobrazami, nieco baśniową, fantazyjną kolorystyką, obok fauny jest i szeroko reprezentowana flora (może to taka rekompensata, że tym razem otwory o bardzo regularnym kształcie nie odgrywają tak istotnej roli w opowieści). 

No i wreszcie teksty! Powoli do nich przechodzimy, bo w przypadku najmłodszych jest to już taki poważniejszy element. Zbigniew Dmitroca jest autorem wszystkich wierszy w książeczkach z serii "A to ciekawe!" (czyli tych z dziurami właśnie;)). I zawsze kolejna publikacja jest miłym spotkaniem z jego twórczością. Proste słownictwo, rymy dokładne, naturalna składnia to zalety tych wierszy. Często pojawiają się powtórzenia, które cieszą najmłodszych, bo łatwo taki fragment zapamiętać i czytać wraz z mamą czy tatą;) Spotkania ciekawskiego kotka są okazją do przywołania synonimów do słowa "dziura", obrazowe opisy wprowadzają nowe wyrazy, choćby takie jak kokon. 

Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie tych książek, a mianowicie bohaterach. To w większości przypadku zwierzęta - tak jest i tym razem. Takie postacie idealnie trafiają w gust najmłodszych, a ciekawe obserwacje wynikające ze spotkań rozmaitych przedstawicieli fauny wzbogacają zasób wiadomości maluchów. Kotek dowiaduje się, jak mieszkają inne zwierzęta, co lubią jeść. Kolejne strony książeczki "A to było tak..." również pokazują zwyczaje rozmaitych zwierząt - bardziej lub mniej znanych (na przykład jeżozwierza). W kolejnych fragmentach wiersza zwierzęta powracają, tworząc taki łańcuszek powiązań, niekiedy widzimy je tylko na ilustracjach na dwóch sąsiednich stronach, ale pomysł ten może posłużyć także do zabaw w ćwiczenie pamięci - czy uda się nam wymienić po kolei wszystkich bohaterów tej opowieści? 

Seria "A to ciekawe!" w zamyśle przeznaczona jest dla najmłodszych, ale świetnie sprawdzają się też te książeczki jako pierwsze lektury początkujących czytelników. Ba - z moich obserwacji wynika, że i nieco starsi je lubią, więc mogą choćby czytać te wiersze młodszemu rodzeństwu. A jako że to bardzo starannie wydane pozycje, zatem bez szwanku przetrwają atencję tak szerokiego grona;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

Autor: Zbigniew Dmitroca
Ilustrator: Antonella Abbatiello
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 22
Format: 21x19 cm
ISBN:  978-832-81-3642-7


Autor: Zbigniew Dmitroca
Ilustrator: Filippo Brunello
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 22
Format: 21x19 cm
ISBN: 978-832-81-3641-0
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont 
 

Komentarze