"I Ty możesz zmienić świat" - poruszające historie "wielkich" najmłodszychWarto zachęcać najmłodszych do aktywności, do patrzenia dalej niż czubek własnego nosa. Narzekamy czasem na ich postawy, zachowanie, ale z drugiej strony zdarza się nam podcinać im skrzydła stwierdzeniem, że są mali i mają się uczyć. Takie gaszenie inicjatywy frustruje, a przecież portrety dzieci zebrane w tej książce dowodzą, że pomysły najmłodszych są i odkrywcze, i przesycone empatią. Mali bohaterowie działają z rozmachem, nie zniechęca ich dysproporcja między siłami a zamiarem - bo gdy idea jest słuszna, znajdą się pomocnicy, a małymi kroczkami możne osiągnąć  naprawdę wiele!

O takich młodych, dzielnych ludziach powinno się mówić głośno, przybliżać ich pomysły, dokonania. Wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, ofiarność, empatię i altruizm warto zaszczepić w każdym dziecku. Wiele dramatycznych przeżyć, które stały się udziałem bohaterów tej książki, to szczególne doświadczenia, odległe dla polskiego małego odbiorcy, ale nie przekreśla ten fakt możliwości czynienia dobra. 

Przykłady z lektury pokazują, że poruszone losem rówieśników dzieci potrafią zorganizować skuteczną akcję pomocową, podzielić się tym, co mają, stworzyć plan naprawy sytuacji, które są według nich niewłaściwe. Najmłodsi mają niejako wrodzone poczucie sprawiedliwości, nie chcą godzić się na rzeczy, które budzą ich sprzeciw, śmiało wyrażają swój protest. Dorośli myślą o ograniczeniach, konsekwencjach, dzieci - widząc cierpienie, ubóstwo, niesprawiedliwość - zaczynają działać na miarę swoich możliwości, a upór i zapał pociąga innych. 

Imponujące są dokonania bohaterów. Niektóry z autopsji znają okrucieństwo wojny, doświadczyli przemocy, życia w biedzie - gdy ich sytuacja się zmienia na lepsze, ze wszystkich sił starają się wesprzeć innych. To poruszające historie - portrety najmłodszych, który tak wiele wycierpieli - z powodu miejsca czy czasu urodzenia, z powodu choroby, a jednak nie tracą pogody ducha, swoją postawą dowodzą siły charakteru.

Kilka wizerunków zamieszczonych w "I Ty możesz zmienić świat" to historię utalentowanych młodych ludzi, którzy odkrywszy swoją pasję, pielęgnują ją, zgłębiają intrygujące ich zagadnienia i na tym polu dokonują rzeczy wielkich - jak egiptolog Jean-François Champollion, wynalazca Chester Greenwood czy Jack Andraka, amerykański wynalazca i naukowiec polskiego pochodzenia. 

Młodzi bohaterowie działają na różnych polach - walczą o możliwości edukacji dla rówieśników z różnych zakątków kuli ziemskiej, w których chodzenie do szkoły to przywilej, a nie norma... Wspierają dzieci cierpiące z powodu wojny, przemocy, trudnej sytuacji materialnej. Są dla nich ważne inicjatywy związane z ekologią - najmłodsi są w tych kwestiach bezkompromisowi i bardzo przekonujący, co pozwala nieco bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość... 

Czterdzieści dwa portrety to lektura na dłużej - choć napisana prosto, obrazowo, to nie sposób "pochłonąć" tej książki - opowieści skłaniają do refleksji, wzruszają, na pewno też stanowią cenną inspirację i zachętę do pójścia w ślady przybliżonych przez autorkę rówieśników małych odbiorców. 
 
Pięknym, poruszającym historiom towarzyszą niebanalne ilustracje. Wizerunki młodych bohaterów są wzbogacone o symboliczne elementy, w intrygujący sposób uzupełniają tekst. Pod opisami często znajdziemy także adresy stron internetowych - zachętę do zgłębienia przedstawionego tematu.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"I Ty możesz zmienić świat"
Autor: Karolina Grabarczyk
Ilustrator: Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 17x24 cm
ISBN: 978-83-8008-562-6Komentarze