"Yakari i wielki orzeł", "Yakari i biały bizon" - komiksy o życiu w zgodzie z naturąYakari to na pozór chłopiec jak inni - oczywiście jako mały Indianin mieszka w tipi, inaczej spędza dnie, ale też ma rozmaite troski, uwielbia przygody, chce zasłużyć na uznanie starszych, nie zawsze jednak ma ochotę słuchać ich rad. Z drugiej jednak strony jego codzienność w dużym stopniu naznaczona jest świadomością, że każdy członek plemienia ponosi odpowiedzialność za losy tej społeczności. Rozmaite działania podejmuję zatem mały bohater myśląc właśnie o wspólnym dobru. Wydaje się przez to nieco doroślejszy niż jego współcześni rówieśnicy. 

A jego marzeniem jest zostać wojownikiem, zyskać uznanie, dokonać czegoś wielkiego. Mimo małego bagażu lat prezentuje się Yakari jako energiczny, odważny, z głową pełną pomysłów chłopak. W osiągnięciu upragnionego celu ma sprzymierzeńców - jak się okazuje, mały bohater jest obdarzony wyjątkową umiejętnością, rozumie mowę zwierząt, może się zatem z nimi bez przeszkód porozumiewać. Czyni to rzecz jasna w sytuacjach, gdy do takich spotkań z przedstawicielami świata fauny może rozmawiać niejako sam na sam, więc zdolność ta to tajemnica. 

Nieprzypadkowo Yakari ma taki właśnie talent. Już pierwszy tom przynosi czytelnikowi obraz chłopca, który z wielką empatią traktuje "braci mniejszych", szanuje ich prawa, rozumie potrzeby. Kolejne tomy prezentują historie przesycone podobnym porozumieniem - i są okazją do bliższego poznania rozmaitych zwierząt, czasem niezwykłych, wyjątkowych - jak biały bizon z drugiego tomu czy wielki królik Nanabozo, opiekuńczy duch przyjaciółki chłopca - Tęczy. Zresztą i on sam ma takiego zwierzęcego poplecznika - w jego przypadku to Wielki Orzeł. 

W trudnych sytuacjach umiejętność porozumiewania się ze zwierzętami bardzo się przydaje - i dzięki temu Yakari zyskuje ich pomoc. Ale i sam potrafi działać nieszablonowo, nieco zaryzykować, z uporem dążyć do realizacji planu, który wydaje mu się trafny. 

Autorzy pokazują świat rządzący się nieco innymi prawami, egzystencję ściśle związaną z prawami przyrody, siłami natury. Lektura to także okazja do poznania specyfiki życia Indian, w tym przypadku są to Siuksowie. Historie są niedługie, ilość komiksowych dymków wyważona, zatem komiksy świetnie się sprawdza jako pozycje dla najmłodszych fanów takich publikacji. Jest tu i humor, często sytuacyjny, wynikający ze zderzenia świata ludzi i zwierząt, są żarty językowe (choćby w imionach bohaterów). Wiele treści zawierają rysunki, więc seria z całą pewnością trafia w gusta młodych odbiorców. 

Pierwszy komiks o Yakarim ukazał się w 1973 roku, trzydziesty dziewiąty tom - w roku 2016. Autorami serii są Szwajcarzy - Job i Derib. W krajach francuskojęzycznych przygody małego Indianina mają rzeszę wielbicieli. Dzięki Wydawnictwu Egmont i polscy czytelnicy będą mogli je poznać i docenić, bo w planach jest publikacja całej serii. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Yakari i wielki orzeł"


"Yakari i wielki orzeł"


"Yakari i biały bizon"


"Yakari i biały bizon""Yakari i wielki orzeł", "Yakari i biały bizon"
Scenarzysta: Job 
Ilustrator: Derib 
Tłumacz: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format:
21.6x28.5 cm 
ISBN:  978-83-281-4243-5, 978-83-281-4244-2

 
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze