"Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych" - ciekawe odpowiedzi, inspiracje, wiadomościZamiast bezrefleksyjnego przyjmowania rzeczywistości - obserwowanie, uważność, zastanowienie, chęć poszerzania wiedzy. Efektem będzie z pewnością i zdobycie, ugruntowanie wiadomości, ale też zmiana postaw. Warto takie tematy przybliżać najmłodszym, bo chłoną je z ciekawością, mają często takie poważne podejście do wielu spraw, zyskując świadomość w dziedzinie ekologii czy też zdrowego odżywiania stają się orędownikami takich właśnie postaw, potrafią też wpłynąć na rodziców, dziadków - i pozytywne działania szerzą się!

Seria "Akademia Mądrego Dziecka" rozrasta się, a kolejne pozycje potwierdzają jej wysoki poziom. Od zawsze zachwycają nas książki "z otworkami", ale następne propozycje kontynuują tę dobrą passę. Tak było w przypadku Literkowego Przedszkola, a "Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych" pokazuje, że nieco starsi wielbiciele serii nie muszą ograniczać się do nostalgicznych powrotów do ulubionych lektur z wcześniejszych lat;) To intrygujące, naszpikowane ciekawostkami, fajnymi zadaniami, rozmaitymi propozycjami i aktywnościami publikacje będące genialną odpowiedzią na zainteresowania najmłodszych. 

Zaciekawia już okładka - mnóstwo rozmaitych ilustracji, rysunki symbolizujące zadania, które wewnątrz znajdziemy. Nie mniej frapujące są tematy - na pewno nieraz pojawiały się w rozmowach - "Jakie to drzewo?", "Co to za owad?", "Czy gryzie?";) W dobie pośpiechu i poszukiwania ułatwień ważną kwestią jest sposób odżywiania. Czasem i nadwaga jest problemem, ale jeszcze częściej - zamiłowanie do wysoko przetworzonych, słodkich, pełnych konserwantów i polepszaczy smaków dań. Zmiana tego stanu rzeczy to priorytetowa kwestia, poruszana już w przedszkolach, obecna na lekcjach, propagowana dzięki różnym akcjom. 

Cztery zeszyty tworzące serią pokazują przyrodę bliską nam - zwierzęta żyjące nieopodal, drzewa, które zobaczyć można podczas drogi do szkoły czy spaceru z pieskiem. W czasie takie wyprawy natkniemy się także na rozmaite rośliny, krzewy, kwiaty, zioła, a na nich - owady, które chętnie zaglądają do naszych domów. Ostatnio odwiedził nas konik polny, a kolejnego dnia - świerszcz. Nie do wiary, jak daleki skoki potrafią wykonać! Wiele wiadomości dotyczących najbliższej przyrody znajdziemy w tych zeszytach. Do tego - inspiracje do zabaw, doświadczeń, aktywności. Nie wahajmy się, by je wykorzystać! Warto zachęcać najmłodszych do eksperymentów w kuchni, własnych upraw, które tak cieszą, spacerów połączonych z obserwacjami (to dla zdrowia i poszerzenia wiedzy!).

Informacje zawarte w zeszytach zostaną w głowach na długo, bo poznawane są dzięki działaniu, aktywności. Autorzy przygotowali wiele różnych zadań, zatem pozycje te rozwijają małą motorykę dzięki rysowaniu, kolorowaniu, wycinaniu. Realistyczne rysunki pozwalają zdobyć sporą porcję wiedzy i dzięki temu ułatwiają najmłodszym ugruntowanie tych wiadomości oraz późniejsze ich wykorzystanie. 

Warto dodać, że sugerowany wiek odbiorców - czyli 4-7 lat, nie powinien zniechęcić nieco starszych pociech - to naprawdę na tyle poważne tytuły, że i szkolniacy poznają te pozycje z przyjemnością. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych"
Autor: Francois Lasserre 
Ilustrator: Isabelle Simler 
Tłumacz: Katarzyna Grzyb 
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 40
Format: 20.8x27.8cm  https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont 
 
Komentarze