"Jędruś. Chłopak ze Lwowa" - wojenne dzieciństwo, młodość...Wojny dorosłych - historie dzieci to cykl, który pozwala najmłodszym poznawać przeszłość z perspektywy dla nich najbliższej, bo zdarzenia ukazane są tak, jak odbierali je ich rówieśnicy. To opowieści prawdziwe, a przez to poruszające, przesycone emocjami, które udzielają się i czytelnikom. 

Czasem wojenne losy małych bohaterów poznajemy dzięki ich potomkom, ale są i pozycje takie jak "Jędruś. Chłopak ze Lwowa", w których głos zabiera osoba, która przeżyła tamte trudne lata. Narracja bywa pierwszoosobowa - ty mamy trzecioosobową - na pozór mniej emocjonalną, nieco zdystansowaną. Ale to rzeczywiście pewien pozór - może tak łatwiej jest ująć dramatyczne przeżycia? Czytelników ta historia jednak i tak niewątpliwie poruszy - bo nie brak zdarzeń tragicznych, los rzuca bohaterów z miejsca na miejsce i choć dramat doświadczeń został przez autora umiejętnie zamaskowany, to nikt nie ma wątpliwości, że wojenne lata nawet tak w miarę "komfortowo" przeżyte, były bolesnym doświadczeniem. 

Jędruś-bohater i Andrzej-autor - ta zbieżność imion jest nieprzypadkowa. Już jako mały chłopczyk obiecuje on dziadkowi, że kiedyś napiszę książkę - i tak się rzeczywiście stało. Warto dodać, że książek powstało wiele - adresowane do młodych i dorosłych odbiorców, często zahaczają tematycznie o profesję, pasję autora - podróże, żeglowanie, pływanie. Wojenne spotkanie z marynarzami z Pińskiej Flotylli - opisane w niniejszej pozycji - stanowi asumpt do ważkich życiowych decyzji - morze kusi, intryguje, wciąga - taką przyszłość wymarzył sobie Andrzej Perepeczki. Dla człowieka, który już w młodości wyróżniał się determinacją w dążeniu do celu, odwagą i pracowitością takie postanowienie wiąże się nierozerwalnie z jego realizacją.

A wracając do literackiego dorobku - wielbiciele przygodowo-podróżniczych historii na pewno znają serię o Dzikiej Mrówce autorstwa Andrzeja Perepeczki, a dzięki jego najnowszej książce - "Jędruś. Chłopak ze Lwowa" mają okazję poznać dzieciństwo i młodość pisarza, ważne chwile dorastania, które przypadły na ciężki, wojenny czas.

Można by powiedzieć, że rodzina bohatera umiała stawić czoła wojnie - nie brak tu opisów szczęśliwych chwil, wyjazdów na wieś, na letnisko, gdzie udawało się zapomnieć niemal o dramatycznych zdarzeniach, które są udziałem Polaków. Oczywiście niezupełnie - bo wojna była wszędzie, choćby w postaci propagandowych doniesień, a poza tym Jędruś wychował się w rodzinie o tak silnym poczuciu patriotyzmu, że czuł wręcz nakaz włączenia się w walkę - na miarę swoich możliwości, ale ze wszystkich sił.

Wojna to rozstanie z ojcem-wojskowym, obawa o jego losy, to też wojenna tułaczka, ciągłe zmiany adresów, przeprowadzki z jednym koszem, w którym mieścił się cały dobytek rodziny, konieczność podejmowania ryzyka w związku z potajemnym dokształcaniem się, niepokój o bliskich, zagrożenie życia. Ale też świadomość potrzeby walki. Dorastający chłopiec wstępuje do Szarych Szeregów, pomaga mamie i babci, które też wspierają działalność niepodległościową. W poczynaniach bohatera widać miłość do rodziny i do ojczyzny, odwagę, ale i rozwagę. Cenną lekcją dla czytelnika jest postawa Jędrka-ucznia: jest sumienny, ambitny, chłonie wiedzę, a szczególnie ceni opowieści o przeszłości. Znajomość historii to nasz obowiązek - tę nieco bliższą, dotyczącą II wojny światowej możemy poznać dzięki poruszającej, mądrej lekturze o lwowiaku Jędrku...

Polecam
Katarzyna
"Jędruś. Chłopak ze Lwowa"
Autorka: Andrzej Perepeczko
Ilustrator: Magdalena Pilch
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Format: 16,5x23,5 cm
ISBN:  978-83-7672-716-5


 

Komentarze