"Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce" - poznać lepiej wybitnego artystę, wielkiego człowieka


Rok wybitnego artysty jest okazją, by więcej o nim mówić. Niektórzy poczytają to za przesadne , ale w przypadku Stanisława Moniuszki wszelkie działania przybliżające jego osobę są cenne i ważne, bo choć to twórca wielkiego formatu, niekoniecznie wiele o nim wiemy. 

Na pewno każdy przywoła jakiś tytuł utworu autorstwa Moniuszki. A jest to twórczość bogata i o szczególnym charakterze. Nasycona pierwiastkami narodowymi, powstała w trudnym okresie, gdy demonstrowanie patriotyzmu nie było łatwe. Kompozytor przyjął za zadanie akcentowanie polskości, motywów ludowych, tradycyjnych, włączanie elementów podnoszących na duchu. 

Przywołanie historii życia wybitnego kompozytora wiąże się z postacią współczesnej bohaterki, rówieśniczki małych odbiorców. Dziewczynka bardzo często ma okazję słyszeć utwory Moniuszki, ale początkowo większą wagę przywiązuje do zapamiętania autorów słów poznanych pieśni. Przychodzi jednak czas, by poznać bliżej i kompozytora muzyki. To, czego udało się dowiedzieć dziewczynce, przeczytamy na kolejnych stronach...

Inspirująca jest postawa bohaterki - warto poszukać informacji na temat, który nie jest nam bliski, a tym bardziej, gdy chodzi o tak wielkiego, wybitnego człowieka. Jaki zatem był Moniuszko? Już od wczesnego dzieciństwa mały Staś wykazywał nieprzeciętny talent muzyczny. Rozwojowi tej pasji sprzyjali rodzice, wspierali chłopca krewni. Choć sytuacja Polaków była ciężka i kształcenie się napotykało na trudności, to upór w dążeniu do celu i wiara w wartości, które za pośrednictwem swej muzyki chciał przekazać, sprawiły, że Stanisław Moniuszko ukończył studia i zajął się twórczością muzyczną, która dała mu sławę.

Wyróżniała go niezwykła pracowitość, nie zrażał się niepowodzeniami, konsekwentnie podejmował tematy ważkie, tworzył nie dla zysku, ale z potrzeby serca. Był także człowiekiem niezwykle rodzinnym, wcześnie poznał ukochaną, a choć oboje byli młodzi, zdecydowali się na związek, który przetrwał lata, aż do chwili, gdy przedwczesna śmierć kompozytora położyła mu kres... 

Trudne kolejne życiowe zostały opisane ciekawie, wciągająco, a przywołanie kolejnych twórczych dokonań to okazja, by zachęcić młodych czytelników do takiej poważniejszej muzyki. Autorka krótko zarysowuje treść oper, wrażenia z ich wystawienia przywołane w listach, rozmowach, w tekstach recenzji pozwalają zawrzeć szerszy obraz dzieła, to też okazja do wplecenia wiadomości o sytuacji Polski. Nie zabrakło i portretów osób związanych z szeroko rozumianą kulturą, zatem książka ma walor edukacyjnych, jednocześnie treści te nie przytłaczają, a zapadają w pamięć.

Rzecz jasna nie tylko biografia, ale i muzyka Moniuszki warta jest poznania, a można tę znajomość rozpocząć dzięki dołączonej do książki płycie. Są na niej pieśni, arie, fragmenty oper. Wydawnictwo Literatura przyzwyczaiło odbiorców do ciekawej oprawy wizualnej swych książek. W przypadku biografii są to ilustracje łączące się z fotografiami, zatem lektura pozwala naprawdę dobrze poznać osobę wielkiego kompozytora.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce"
Autorka: Izabella Klebańska
Ilustratorka: Magdalena Pilch
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 17,3x24,4 cm
ISBN: 978-83-7672-652-6


  
Komentarze