"Halo. Historia komunikowania się" - mlaski, hieroglify, wici, mowa kwiatów...Komunikowanie się to kwestia tak dla nas podstawowa, że chyba bardzo często przyjmowana bezrefleksyjnie - mówimy do siebie, zostawiamy wiadomości, telefonujemy, piszemy, rozmawiamy za pośrednictwem komunikatorów, prowadzimy wideokonferencje... A przecież gdy się zastanowić, to taka niezwykła zdolność! 

Wprawdzie porozumiewają się ze sobą nawet rośliny, komunikują zwierzęta (nasza pieska jest mistrzynią w nawiązywaniu towarzyskich kontaktów, swoją śmiałością i otwartością mogłaby obdarzyć innych;)), jednak nawet tak dla nas oczywiste mówienie ma swoje tajemnicze początki. Jak to się stało, że ludzie zaczęli mówić? Nie możemy być do końca pewni, jak się to potoczyło, bo była zamierzchła przeszłość, jednak badania - w tym polskiego uczonego, Romana Stopy - rzucają światło na tę kwestię. 

A dlaczego się porozumiewamy? To oczywiste - nie wszystko można pokazać gestykulacją, przekazać mową ciała. Słowa, ich dobór, dodatkowe informacje będące odpowiedzią na pytania, potrafią wyjaśnić wszystko. Znając obce języki mamy możliwość porozumienia się z osobami z różnych zakątków kuli ziemskiej. Poligloci znają ich nawet kilkanaście, a wszystkich języków jest... 6-7 tysięcy! Ta różnica wynika z klasyfikacji, rozróżnienia, co jest gwarą czy dialektem. 

Te wszystkie ciekawe wiadomości zebrała autorka - Liliana Fabisińska, którą Młodsza uwielbia za opowieści o Martynce. Zabawne ilustracje do tej pozycji stworzyła Anita Graboś, znana wielu wielbicielom książek wydawanych przez Naszą Księgarnię. 

Komunikacja to bardzo szeroki temat - i niezwykle ciekawy! Dzięki książce "Halo. Historia komunikowania się" dowiemy się mnóstwa ciekawych wiadomości o początkach pisma i problemach z odczytaniem hieroglifów, o rozmaitych nietypowych językach takich jak język migowy, pismo dla niewidomych, tajemnicze szyfry... Niezwykle zajmujące są dzieje poczty - dziś najczęściej dostajemy maile lub SMS-y, niegdyś ważne wiadomości przekazywał posłaniec przemieszczający się pieszo lub konno, przenosiły je gołębie pocztowe, na Alasce były to psie zaprzęgi, pustynię przemierzały z listami wielbłądy pocztowe. A są jeszcze dziwniejsze sposoby przesyłania wiadomości! Ciekawych odsyłamy do lektury. 

Choć na początku padło stwierdzenie, że mowa zaistniała, by oddać głębsze znaczenia, to jest niemało sposobów komunikowania się w alternatywny sposób - za pomocą rysunków, znaków, symboli. Liliana Fabisińska przybliża młodym czytelnikom mowę kwiatów, znaczenie wiadomości przekazywanych na chorągwiach wojskowych czy flagach. Niezwykle ciekawy i pouczający jest rozdział dotyczący mowy gestów. Jak się okazuje, w różnych krajach są one rozmaicie rozumiane, co przekonuje nas, że warto poznawać inne języki, by uniknąć kłopotliwych sytuacji!

Przeciekawa pozycja, zaskakująca nawet i dorosłych, w rzetelny i wciągający sposób przedstawia ważny aspekt naszej codzienności. Czekamy na kolejne książki pani Liliany!

Polecamy!
Katarzyna i Młodsza


"Halo. Historia komunikowania się"
Autorka: Liliana Fabisińska
Ilustratorka: Anita Graboś
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Format: 19,5x25,4 cm
ISBN: 978-83-10-13219-2

Komentarze