"Rasizm i nietolerancja. Nie!" - cenna lekcja otwartości i tolerancjiPrzekaz tej pozycji jest cenny i uniwersalny. Autorka klarownie przekonuje, że problem nietolerancji to nie jakieś zamierzchłe kwestie czy sprawa dotycząca innych państw, społeczności. Przykłady dyskryminacji spotkać można wszędzie. I dlatego to ważna i potrzebna lektura. Niedługą pozycję przeczytacie szybko, ale dostarczy ona wielu tematów do rozmów, skłoni do zastanowienia się i - mamy nadzieję - zmiany postaw, jeśli tego właśnie one wymagają. 

Patent na wyjaśnienie trudnych słów znajdujących się w tytule jest genialny i prosty - Michał, mały bohater tej książki, ma swoje pasje, zainteresowania, ulubione ubrania, charakterystyczny sposób mówienia, ma rude włosy, nosi okulary... Może coś łączy małego odbiorcę z tym chłopczykiem, jednak wiele spraw dzieli. Czy powinno to być problemem? Czy lepiej byłoby, gdyby wszyscy byli identyczni? Koleje strony pokazują, jakie byłoby to kłopotliwe!

Dowiadujemy się także, czym można się różnić i okazuje się, że te różnice nie są powodem do umniejszania kogoś, odrzucania go. Zabawne ilustracje ułatwiają zrozumienie tych kwestii. Podkreślone zostało także to, że wiele aspektów, z powodu których możemy spotkać się z odrzuceniem, jest od nas niezależnych - nasz wzrost, kolor skóry, włosów, dysfunkcje, które nas dotykają. 

Różnie reagujemy na odmienności - pojawia się zdziwienie, zakłopotanie, bywa, że także agresja... Autorka przywołuje sześć różnych reakcji i pokazuje, jak sobie z nimi poradzić, jak naprawić niewłaściwe zachowanie, dlaczego warto otworzyć się na osoby inne niż my sami. 

Rady są proste, adekwatne do możliwości młodego odbiorcy. Okazuje się, że niewłaściwe opinie mogą wygłaszać i młodsi, i starsi. że są sytuacje, w których pomoc dorosłych jest niezbędna. Ale najczęściej to my sami powinniśmy dostrzec potrzeby, uczucia i wartość drugiego człowieka, okazać mu troskę, zainteresowanie, pomoc. 

Dzięki poznaniu innego sami wzbogacamy się - o nowe doświadczenia, wiadomości, przyjaźnie. To kolejna ważna lekcja wynikająca z tej lektury. 

Taki jasny przekaz trafia do młodych odbiorców. Książka spodobała się dziewczynkom i zaintrygowane drugą pozycją z tej serii - "Zły dotyk. Nie!" wyraziły wielką chęć, by ją poznać. 

Polecam
Katarzyna

"Rasizm i nietolerancja. Nie!"
Autorka: Florence Dutheil
Ilustrator: Henri Fellner
Tłumaczenie: Joanna Woyciechowska
Wydawnictwo: Muchomor
Oprawa: twarda
Liczba stron:
Format: 20,5 x 26 cm
ISBN: 978-836-56-5035-1 https://grupacogito.pl/wp-content/uploads/2016/11/MUCHOMOR-logo-czerwone.jpg


Komentarze