"Bracia i siostry", "Prawa dziecka" - poznać lepiej siebie i swoje prawa

 


Samoświadomość to klucz do sukcesu - gdy znamy swoje mocne i słabe strony, możemy osiągnąć więcej, pracować nad tym, co zmienić możemy. Pojęcie to wiąże się także z naszymi uczuciami. Jeśli je sobie uświadamiamy, to łatwiej jest poradzić sobie z nimi, znaleźć rozwiązania naszych problemów, trudnych sytuacji. O tych wszelkich ważnych kwestiach traktują dwie książki, które łączy osoba autorki - Isabelle Filliozat. To pozycje współtworzone z innymi osobami, kto inny także za każdym razem odpowiada za warstwę ilustracyjną (w "Braciach i siostrach" - Éric Veillé, w "Prawach dziecka" -
Zelda Zonk), obie są tytułami wartymi uwagi i polecenia.

Co niezwykle ważne - zostały tak pomyślane, by młody użytkownik (to chyba trafne miano, bo prócz poznawania nowych treści, trzeba będzie też przemyśleć pewne sprawy, wykonać rysunki, rozwiązać zadania) mógł korzystać z tej pozycji samodzielnie. Dzięki temu łatwiej o szczerość, dotarcie do sedna naszych emocji, odczuć.

Oba tytuły poszerzają wiedzę. Publikacja "Bracia i siostry" pokazuje, jak uczucia oddziałują na poszczególne obszary w mózgu, przybliża kwestię wychowania, analizuje interakcje pojawiające się między rodzeństwem. To wiadomości ujęte w klarowny sposób, popularyzujące te zagadnienia. Z kolei druga pozycja - znacznie obszerniejsza - to wręcz małe kompendium wiedzy dotyczącej praw człowieka - i dziecka, organizacji ich broniących, o naszych potrzebach, o tym, jak powinny być one zaspokajane, o edukacji... 

Dzięki tym lekturom, dzięki przemyśleniu kwestii zasugerowanych przez autorów, wykonaniu zaproponowanych zadań, można niejako wejść w skórę drugiej osoby - czy też w jej buty;) Zrozumienie pewnych uwarunkowań pozwoli i starszym, i młodszym dzieciom na dostrzeżenie możliwych rozwiązań nieporozumień - co zaowocować może także uzdrowieniem wszelkich relacji, także rówieśniczych. Z kolei "Prawa dziecka" to ważna pozycja pokazująca świat wartości, wagę naszych codziennych wyborów - i ich trafności. Wśród tematów jest też ciekawie ukazana kwestia ochrony środowiska, temat uczestnictwa w kulturze, prawa do wyrażania siebie. Nie zabrakło aktualnych zagrożeń, znajdziemy więc informacje o uzależnieniu od mediów. Poruszony został też temat ochrony przed przemocą, złym traktowaniem, niepożądanym kontaktem fizycznym. 

Na końcu obu książek umieszczone zostały treści dla dorosłych odbiorców. To cenne wsparcie uświadamiające wagę sposobu traktowania najmłodszych członków rodziny. Jeśli będziemy respektować prawa dziecka w sytuacjach rodzinnych, wówczas będzie ono śmiało bronić swoich racji we wszelkich okolicznościach.

Choć dziewczyny są dość zgodnym rodzeństwem, ale konfliktowe sytuacje czasem pojawiają się dosłownie znienacka... Dlatego też Młodsza z entuzjazmem pochyliła się nad "Braćmi i siostrami", a ten zapał - przy jednoczesnym namyśle towarzyszącym wykonywanym zadaniom wróży jeszcze bardziej przyjazną koegzystencją;)

Polecamy

Katarzyna i Młodsza
"Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję" 

Autorzy: Isabelle Filliozat, Éric Veillé
Ilustratorka:  Éric Veillé
Wydawnictwo: Harper Kids 
Oprawa: miękka 
Liczba stron: 72
Format: 20x28 cm
ISBN:   978-832-76-5843-2

"Prawa dziecka. Akceptuję, co czuję" 

Autorzy: Isabelle Filliozat, France Marie Perreault
Ilustratorka: Zelda Zonk
Wydawnictwo: Harper Kids 
Oprawa: miękka 
Liczba stron: 112
Format: 20x28 cm
ISBN:  978-832-76-5844-9

 

  

Komentarze