"Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?" - o naszych zaskakujących powiązaniach ze światem fauny

 

Świat szkolnych lektur rządzi się szczególnymi prawami - portrety zwierząt mających ludzkie cechy to przykłady uosobienia, czyli swego rodzaju "wywyższenia" tych istot. Z kolei określenie zachowania bohatera mianem zezwierzęcenia każe widzieć go jako nosiciela najgorszych cech. A przecież trzeźwy namysł pozwala dostrzec w naszych braciach mniejszych zachowania identyczne do tych ludzkich!

Nasze codzienne życie jest dość skomplikowane, używamy przeróżnych urządzeń, korzystamy z wielu udogodnień, które są też naszego autorstwa. Można by uznać, że przerastamy zwierzęta, bo nie poradziłyby sobie z takimi realiami. Ale i naszym przodkom niełatwo byłoby je zrozumieć, mieliby kłopoty z funkcjonowaniem w naszym świecie. A patrząc z drugiej strony - przeróżne aspekty naszej codzienności są powieleniem tych, które widzimy w świecie zwierząt. Powieleniem? Właśnie tak! Trudno stwierdzić, kto kogo naśladuje - niejednokrotnie to właśnie rozwiązania podpatrzone w przyrodzie dawały konstruktorom, twórcom asumpt do rewolucyjnych pomysłów. 

Stąd i termin użyty w tytule: "człekozwierz" jest określeniem oddającym nasze wzajemne zależności. Książkę Christophera Lloyda z zachwytem, niedowierzaniem, zdumieniem. Naprawdę takie zdolności mają zwierzęta?! Umieją tak wiele? Potrafią planować, uczyć się, przekazywać wiedzę innym członkom społeczności. Komunikują się i potrafią zawrzeć w swoich wiadomościach bogate i precyzyjne informacje. 

Każdy, kto ma w domu pupila, przytoczy wiele przykładów jego mądrości, zmyślności, talentów, umiejętności uczenia się. Nasz czworonóg czy pierzasty przyjaciel potrafi odczytać nasze uczucia, dodać nam otuchy, okazać przywiązanie. Przyjacielskie relacje są nawiązywane także międzygatunkowo - pies i kot wcale nie muszą żyć ze sobą tak jak w przysłowiu, ba - nawet z papużką potrafią stworzyć zgraną paczkę;)

Naukowcy badają zachowanie przeróżnych gatunków - i w świecie dzikich zwierząt, w dżungli, na pustyni czy pod wodą dostrzegają zachowania zwierząt dobitnie dowodzące, że są one istotami społecznymi, że nie jest im obca szeroka gama uczuć - potrafią je przezywać i okazywać. A inteligencja zwierząt pozwala im rozwiązywać problemy, uczyć się, doskonalić swoje umiejętności.

Niezwykle ciekawa jest ta książka - zebrane w niej przykłady są frapujące i zdumiewające. Są dowodem na to, że musimy zweryfikować naszą ocenę zwierząt. Miłośnicy świata przyrody będą ucieszeni - a pozycja ta spodoba się także fanom pięknych publikacji. Wydana w serii ART zachwyca pięknymi ilustracjami, klarownym układem, przekazem. Na okładce widzimy przedstawiciel rozmaitych gatunków, którzy patrzą w oczy człekozwierzęcym odbiorcom - i zachęcają do lektury! Dajcie się namówić - warto!

Polecamy

Katarzyna i Młodsza

 "Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?"

 Autor: Christopher Lloyd

Ilustrator: Mark Ruffle  
Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 24,4x27,5 cm
ISBN:
978-83-276-5980-4
 
 
    

 

 

Komentarze