Eko kolorowanki - najmłodsi chronią naszą planetę!


Czy kolorowanie jest ekologiczne? Podejmuję się udowodnienia, że i owszem:) Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, że rysunkowe próby najmłodszych generują spore zużycie papieru... Grezdu-grezdu i już kartka frunie do kosza, bo "nie wyszło";) Są dzieci, które przystaną na rysowanie po drugiej stronie, ale sporo uzna to za dyshonor. Gdy jednak mają do czynienia z obrazkiem, który czeka na pokolorowanie, to w magiczny sposób sprawia on, że najmłodsi z większym zapałem przykładają się do twórczych działań. 

Jak miło jest patrzeć na to skupienie! Pieczołowicie wybiera się kredki, starannie dobiera odcienie - czasem w dość ekstrawagancki sposób, bo wyobraźnia młodych twórców bywa bezkompromisowa. I jakoś tak nie oburzają sugestie - "O, jeszcze tu trochę można byłoby pokolorować" - bo czarno na białym widać, że tak właśnie jest.

Kolorowanie miewa "różną prasę", jednak ma i oczywiste zalety: uczy cierpliwości, skupienia, rozwija małą motorykę. A szeroki asortyment kolorowanek dla dorosłych, które mają zbawienny wpływ na skołatane nerwy, potwierdza to pozytywne ich działanie. 

To nie wszystkie aspekty ekologiczne prezentowane przez kolorowanki - te sygnowane przez Wydawnictwo AMEET i opatrzone przyciągającym uwagę hasłem: "Jestem EKO" to publikacje powstałe z dbałością o środowisko. Zostały wyprodukowane z materiałów ściśle kontrolowanych jeśli chodzi o jakość. Kolejnym atutem jest papier pozyskiwany z odpowiedzialnych źródeł. No i wreszcie w procesie produkcji zadbano o minimalny wpływ na środowisko. 

Ten ekologiczny nurt od razu dostrzeżemy w wyglądzie tych publikacji. Wydawnictwo AMEET ma w swojej ofercie cztery tytuły z tej serii: Kraina Lodu, Minnie, Kubuś Puchatek i Barbie. Łączy jest przykuwająca uwagę okładka, która przywodzi na myśl szary papier pakowy (a właściwie nie szary, tylko jasnobrązowy, w charakterystyczny sposób prążkowany). Oczywiście na okładkach są także barwne wizerunki postaci, które zachęcają do sięgnięcia po nie. 

Także i "w środku" ekologiczna proweniencja jest łatwo dostrzegalna. Papier nie jest sztucznie bielony, ma lekko kremowy odcień, co daje naprawdę sympatyczne wrażenie i ciepłe odczucia u odbiorców. Na pierwszej stronie umieszczony został krótki tekst nawiązujący do bohaterów zobrazowanych na ilustracjach. Podkreślono w nim dbałość o ekologię, odpowiedzialność, umiłowanie przyrody, szacunek dla niej. 

Rysunki także mają ekologiczne konotacje i są dobrą okazją do rozmowy o ochronie środowiska, dbaniu o nie. Bohaterowie poznają przyrodę, traktują ją odpowiedzialnie, w ich poczynania widać realizację postawy proekologicznej. Jazda na rowerze, pielęgnowanie roślin w naszym otoczeniu, zdrowa dieta, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, dbałość o pupili... Wiele tu takich wartych uwagi i godnych naśladowania zachowań znajdziemy na stronach tych kolorowanek. 

W przedświątecznej gonitwie czasem potrzebujemy zająć czymś na chwilę najmłodszych (choćby po spotkaniu z brodatym jegomościem, który nam przekazał prezenty i chcemy je spokojnie zapakować;)), zatem konkurs na najpiękniej pokolorowany rysunek z takiej ekologicznej kolorowanki będzie pomysłem i cennym, i nader trafnym.

Polecam

Katarzyna

 

 "Eko kolorowanki"

Barbie™. Kolorowanka EKO
Kraina lodu. Kolorowanka EKO
Kubuś i przyjaciele. Kolorowanka EKO
Minnie. Kolorowanka EKO
 

Liczba stron: 32

Okładka: miękka

Format: 20,5x28,8mm

 

   http://www.ameet.pl/app/themes/ameet/assets/img/logo_ameet.png 

 

 

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)