Eko kolorowanki - najmłodsi chronią naszą planetę!


Czy kolorowanie jest ekologiczne? Podejmuję się udowodnienia, że i owszem:) Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, że rysunkowe próby najmłodszych generują spore zużycie papieru... Grezdu-grezdu i już kartka frunie do kosza, bo "nie wyszło";) Są dzieci, które przystaną na rysowanie po drugiej stronie, ale sporo uzna to za dyshonor. Gdy jednak mają do czynienia z obrazkiem, który czeka na pokolorowanie, to w magiczny sposób sprawia on, że najmłodsi z większym zapałem przykładają się do twórczych działań. 

Jak miło jest patrzeć na to skupienie! Pieczołowicie wybiera się kredki, starannie dobiera odcienie - czasem w dość ekstrawagancki sposób, bo wyobraźnia młodych twórców bywa bezkompromisowa. I jakoś tak nie oburzają sugestie - "O, jeszcze tu trochę można byłoby pokolorować" - bo czarno na białym widać, że tak właśnie jest.

Kolorowanie miewa "różną prasę", jednak ma i oczywiste zalety: uczy cierpliwości, skupienia, rozwija małą motorykę. A szeroki asortyment kolorowanek dla dorosłych, które mają zbawienny wpływ na skołatane nerwy, potwierdza to pozytywne ich działanie. 

To nie wszystkie aspekty ekologiczne prezentowane przez kolorowanki - te sygnowane przez Wydawnictwo AMEET i opatrzone przyciągającym uwagę hasłem: "Jestem EKO" to publikacje powstałe z dbałością o środowisko. Zostały wyprodukowane z materiałów ściśle kontrolowanych jeśli chodzi o jakość. Kolejnym atutem jest papier pozyskiwany z odpowiedzialnych źródeł. No i wreszcie w procesie produkcji zadbano o minimalny wpływ na środowisko. 

Ten ekologiczny nurt od razu dostrzeżemy w wyglądzie tych publikacji. Wydawnictwo AMEET ma w swojej ofercie cztery tytuły z tej serii: Kraina Lodu, Minnie, Kubuś Puchatek i Barbie. Łączy jest przykuwająca uwagę okładka, która przywodzi na myśl szary papier pakowy (a właściwie nie szary, tylko jasnobrązowy, w charakterystyczny sposób prążkowany). Oczywiście na okładkach są także barwne wizerunki postaci, które zachęcają do sięgnięcia po nie. 

Także i "w środku" ekologiczna proweniencja jest łatwo dostrzegalna. Papier nie jest sztucznie bielony, ma lekko kremowy odcień, co daje naprawdę sympatyczne wrażenie i ciepłe odczucia u odbiorców. Na pierwszej stronie umieszczony został krótki tekst nawiązujący do bohaterów zobrazowanych na ilustracjach. Podkreślono w nim dbałość o ekologię, odpowiedzialność, umiłowanie przyrody, szacunek dla niej. 

Rysunki także mają ekologiczne konotacje i są dobrą okazją do rozmowy o ochronie środowiska, dbaniu o nie. Bohaterowie poznają przyrodę, traktują ją odpowiedzialnie, w ich poczynania widać realizację postawy proekologicznej. Jazda na rowerze, pielęgnowanie roślin w naszym otoczeniu, zdrowa dieta, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, dbałość o pupili... Wiele tu takich wartych uwagi i godnych naśladowania zachowań znajdziemy na stronach tych kolorowanek. 

W przedświątecznej gonitwie czasem potrzebujemy zająć czymś na chwilę najmłodszych (choćby po spotkaniu z brodatym jegomościem, który nam przekazał prezenty i chcemy je spokojnie zapakować;)), zatem konkurs na najpiękniej pokolorowany rysunek z takiej ekologicznej kolorowanki będzie pomysłem i cennym, i nader trafnym.

Polecam

Katarzyna

 

 "Eko kolorowanki"

Barbie™. Kolorowanka EKO
Kraina lodu. Kolorowanka EKO
Kubuś i przyjaciele. Kolorowanka EKO
Minnie. Kolorowanka EKO
 

Liczba stron: 32

Okładka: miękka

Format: 20,5x28,8mm

 

   http://www.ameet.pl/app/themes/ameet/assets/img/logo_ameet.png 

 

 

 

Komentarze

  1. Super i u nas zagoszczą na długo

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli na szybko potrzebujecie jakiś kolorowanek, to wzorów np. do wydrukowania możecie szukać online. Nie wiem, jakie kolorowanki lubią Wasze dzieciaki, ale zerknijcie tutaj https://planetadziecka.pl/kolorowanki-farma/ . Myślę, że jest taki wybór, że może się spodobać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)