"Tam, gdzie zawracają bociany" - w poszukiwaniu prawdy o sobie

 

 


 

Lena i Szymon spędzają wakacje w Bocianach Małych. Są rówieśnikami, pochodzą z Warszawy, będą przez ten czas u swoich bliskich: babci, dziadka - i na tym podobieństwa się kończą. Dla dziewczyny pobyt ten to zsyłka, kara za niewłaściwe zachowanie podczas szkolnego wyjazdu, do tego - konieczność rozstania z Tymonem, chłopakiem wywołującym u płci pięknej powszechny zachwyt. Szymon odreagowuje trudne przeżycia sprzed roku. Wtedy to uczestnicy harcerskiego obozu przeżyli tragiczną w skutkach burzę. Jego przyjaciel - Mateusz - od tego czasu jest w śpiączce, a chłopak obwinia się, że nie poczekał na niego.

Bociany Małe to rzeczywiście niewielka miejscowość. Patrząc na nią oczami młodej warszawianki możemy dojść do wniosku, że to dosłownie parę domów na krzyż. Ten ogląd wynika z niezadowolenia Leny, jej młodzieńczego buntu, przekory. Dodatkowo dziewczyna dowiaduje się, że tata ustalił, iż będzie ona pomagać w pensjonacie dziadków. Wydawanie posiłków, sprzątanie, brak rozrywek i żadnych wiadomości od Tymona - pierwsze dni nie nastrajają optymistycznie. Na szczęście Lena znajduje nić porozumienia z mieszkającym w pensjonacie pisarzem, autorem powieści kryminalnych. Ona też ma na koncie pisarskie próby, prosi więc o ocenę tych tekstów...

Powieść Joanny Jagiełło została doceniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. I jest to rzeczywiście historia poruszająca ważne sprawy młodych. Małżeńskie problemy rodziców Leny, rozwód rodziców Szymona, nastoletni bunt, który sprawia, że dziewczyna namówiona przez Tymona wykrada z barku ojca alkohol, co doprowadza do sporych problemów w szkole, tak ważne dla młodych osób kwestie wyglądu, ale i tematy poważniejsze: poszukiwanie swojej drogi w życiu, budowanie relacji międzyludzkich, waga i wartość rodzinnych więzi, no i wreszcie odpowiedzialność, lojalność, przyjaźń - niemało istotnych dla młodego czytelnika spraw poruszonych zostało na kartach tej powieści. To treści pojawiające się niejako "przy okazji", będące komentarzem do wydarzeń, krótką acz celną wzmianką w rozmowie, zatem bez dydaktycznej przesady przekazujące odbiorcom ważne prawdy odnośnie życia. 

Nie tylko młodzi bohaterowie tej powieści mają swoje problemy. Dziadek Szymona niedawno owdowiał. Trudno mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jego źródłem dochodu była działalność agroturystyczna, a okazały i nowoczesny kompleks wypoczynkowy Gniazdo odciągnął letników. Prócz tego ma on też skrywaną tajemnicę z przeszłości... W okolicy znajdują się ruiny zniszczonego przez pożar szpitala psychiatrycznego. W wyniku pożaru zginęło wiele pacjentów, których opiekunem był wówczas Józef. Ten temat interesuje wiele osób, co więcej - ktoś chyba chciałby ponownego rozliczenia winnych tamtych wydarzeń...

Wakacje kojarzące się z odpoczynkiem od nauki stają się dla nastoletnich bohaterów paradoksalnie okazją do zdobycia cennych umiejętności, do nauczenia się empatii, odpowiedzialności. To szkoła życia - a zyskana wiedza jest bezcenna. Nie dla wszystkich postaci ta historia kończy się happy endem, ale można powiedzieć, że każdy coś wynosi z tych nowych doświadczeń. Krzepiąca i mądra lektura, do tego - wciągająca! 

Polecam

Katarzyna

PS. A ja za polecenie tej książki dziękuję Paniom Bibliotekarkom z Filii nr 1 Biblioteki Publicznej w Suwałkach.

 

 "Tam, gdzie zawracają bociany" 

Autor: Joanna Jagiełło

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 304
Format: 14x20,2 cm
ISBN: 978-83-10-13558-2 


 

 

Komentarze