"Basia. Wielka księga o uczuciach" - świetny przewodnik po naszych emocjach:)

 


Ile uczuć może odczuwać mały człowiek! Na nieszczęście - nie wszystkie są sympatyczne... Na pociechę dodać jednak można, że wszystkie są ważne. Te nasze reakcje na to, co się dzieje wokół nas, z nami samymi to cenne informacje, to świadectwo tego, że czujemy, myślimy, obchodzą nas różne sprawy. 

Jak sobie poradzić z trudnymi emocjami? Dlaczego się pojawiają rozmaite uczucia? Ile osób, tyle odpowiedzi! Dzięki "Wielkiej księdze o uczuciach" poznamy te, których udzielili bliscy i przyjaciele Basi. I rzecz jasna - ona sama. A nawet Misiek Zdzisiek! 

Każdy przeżywa różne wydarzenia po swojemu, wywołują one też czasem odmienne reakcje. Warto zatem o tym rozmawiać, myśleć i pamiętać. Pewne sytuacje przyjmiemy zatem jako zupełnie naturalne, ale dla kogoś innego będą frustrujące, przykre, kłopotliwe. I vice versa. W świecie uczuć nie jest łatwo się poruszać, bo ścieżki w nim wytyczone są bardzo indywidualne. Dobrze zatem mieć drogowskazy, a takim vademecum będzie z pewnością nowy tytuł autorstwa Zofii Staneckiej - "Basia. Wielka księga o uczuciach".

Podobnie jak w poprzednich "Wielkich księgach" w tej także znajdziemy rozmaite teksty. Są tu zebrane odpowiedzi kilkorga osób wyjaśniających z czym dane uczucie im się kojarzy, jakie sytuacje je wywołują. To okazja, by "wejść w cudze buty", zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby. Widzimy też, że z nasze emocje zmieniają się, ewoluują.  

To także okazja, by powrócić do wcześniejszych lektur, przypomnieć przygody Basi. Dziadek Henryk przywodzi na myśl historię związaną z zegarkiem, Marcel - tę najnowszą opowieść o bardzo gościnnym domu dla zwierząt. I tylko czasem coś nas zaskakuje: Basia nie lubi śledzi i są dla niej obrzydliwe - a przecież jako wierne czytelniczki serii pamiętamy doskonale, że w książce "Basia i Boże Narodzenie" była ich wielką fanką! Zastanowiła nas też jeszcze jedna kulinarna kwestia: na zniechęcenie Janka lekarstwem jest pizza, która zostaje włożona do... pieca. 

No właśnie - bo oprócz przypominających nieco wywiad wypowiedzi "na temat" mamy też związane z danym uczuciem historyjki. Krótkie opowieści o codzienności bohaterów pokazują uczucia w szerszym kontekście, a także w powiązaniu z aktualnymi problemami. A jeszcze jest przecież i Misiek Zdzisiek - jego misiowe porady są przezabawne, uroczo zilustrowane, ale też bardzo trafne. Z takim terapeutą poradzimy sobie z wszelkimi problemami!:)


Polecamy

Katarzyna i Młodsza

 





 

 "Basia. Wielka księga o uczuciach"

 Autorka: Zofia Stanecka 

Ilustratorka: Marianna Oklejak 

Typ oprawy: twarda 

Wydawca: Harper Collins 

EAN: 9788327662729 

Liczba stron: 144 

Wymiary: 20.0x25.0cm 



  

Komentarze