"Criss cross. Kostka i krzyżyk" - ciekawie odświeżona klasyka

 

 

 

W kółko i krzyżyk grać można na zaparowanej szybie, na piasku, na biwaku używając szyszek i kamyków lub jesienią w parku przy pomocy kasztanów i żołędzi, można wziąć nakrętki, pionki czy żetony, choć oczywiście najczęściej do zabawy służy kawałek kartki i "coś" do pisania - to ulubiona gra uczniów;) Zawsze jednak gramy dwuosobowo, zatem dla bolejących nad tym faktem fanów tej prostej acz wciągającej rozrywki mamy doskonałą wiadomość: dzięki grze "Criss cross" autorstwa Reinera Knizii możemy grać w dowolnie dużym gronie;) 

Polska nazwa tej gry to "Kostka i krzyżyk", co od razu sugeruje, że widoczne na pudełku kostki odegrają (nomen omen;)) ważną rolę w naszej zabawie. I tak jest w rzeczywistości. Prócz znanych doskonale symboli - kółka i krzyżyka - na naszych planszach-kartkach pojawią się cztery kolejne (u nas otrzymały one prowizoryczne imiona;) - płotek, trójkąt, ukośnik i kreseczki:)). 

W poręcznym pudełku ("Criss cross" należy do serii "Gry do plecaka", zatem kompaktowość jest wpisana w jej formę) znajdziemy dwie kostki z sześcioma symbolami każda, sześć ołówków oraz dwa bloczki z arkuszami gry. Jeśli obawiacie się, że ten zapas szybko się skończy (co zdarzyć się może, nasz znika w zastraszającym tempie;)), to uspokajamy - Wydawnictwo Egmont przewidziało tę popularność: z ich strony pobrać możemy plik do wydruku kolejnych plansz do rozgrywek.

Rzecz jasna jest jeszcze klarowna instrukcja - zasady wytłumaczymy błyskawicznie - i już można przystąpić do gry! Nasza zasadnicza plansza to kwadrat liczący pięć pół w pionie i poziomie. Pierwszy element stawiamy sami w pogrubionym kwadraciku, dzięki temu zostają nam dwadzieścia cztery pola. Jeśli dobrze rozplanujemy ruchy, to pomieścić w nich możemy wyniki dwunastu rzutów dwiema kostkami. Dlaczego potrzebne jest planowanie? Bo wyrzucone symbole będziemy rysować na sąsiadujących polach - w pionie lub poziomie. Naszym celem jest stworzenie jak najdłuższej - czyli najchętniej pięcioelementowej linii lub takiej właśnie kolumny. Za nią dostaniemy aż 10 punktów! Jeśli elementów będzie o jednej mniej - otrzymujemy 8 punktów, za trzy - trzy, a za dwa - dwa, czyli jak widać procentuje ciułanie znaczków;) 

Dlatego czasem staniemy przed dylematem: czy zamknąć sobie możliwość końcowych ruchów, ale zdobyć upragniony cztero- lub pięcioelementowy łup?;) Konkurencja nie śpi i główkuje, zatem rozważmy tę opcję starannie!:) 

Gdy już zostaniemy Mistrzami Kostek i Krzyżyków w wariancie podstawowym, możemy walczyć o to trofeum w wersji dla zaawansowanych graczy. Widoczna na kartkach ukośna linia daje nam podwójne punkty, jeśli znajdą się na niej punktujące ciągi, ale jeśli w rzędzie czy kolumnie nie znalazła się choćby jedna para, będziemy musieli odjąć pięć punktów od naszego końcowego wyniku. Tu nie tak łat łatwo osiągnąć tytuł Mistrza, ale i miano Pogromcy Symboli cieszy:)

Gra w kółko i krzyżyk była przeznaczona dla dwóch osób, w tę grać możemy w liczniejszym gronie, ale też i w przypadku braku towarzyszy - jednoosobowo, bo cóż stoi na przeszkodzie, by śrubować własne wyniki? Nam się "Criss cross" bardzo spodobał - sprawdzi się i jako "gra do plecaka" i w domowych pieleszach!

Polecamy

Katarzyna i dziewczynki 
"Criss cross. Kostka i krzyżyk" 

Autor:Reiner Knizia

Wydawca: Egmont 

EAN: 5903707560066

Wymiary: 10x13x3.5cm

 https://www.zagramy.net/wp-content/uploads/2014/05/logo_egmont150_2gora.png


Komentarze