"365 wierszy i rymowanek na każdy dzień" - poetyckie vademecum dla całej rodziny

 


Przedszkolaki są bardzo wierszykowe i bardzo rozśpiewane:) Wiem to doskonale, bo właśnie u nas trwają przygotowania do Dnia Rodziny, więc najmłodsi z wielkim zaangażowaniem recytują, wiersze znają na pamięć od dawna i ochoczo zastępują nieobecnych kolegów, bo te role też przecież już doskonale znają! Nieco starsi;) - edukacja wczesnoszkolna:) - też nie ustępują pola! Smucą się, że wiersze takie krótkie, dopytują, czy można byłoby jeszcze jakiś dostać...:) A potem przychodzi czas "starszych klas" i każdy temat z poezją związany to zgroza! Recytowanie to niemal jak wzięcie na męki, następuje zbiorowe i ogólne "nieczytanie i nielubienie" utworów w mowie wiązanej...

Zaradźmy temu, czytajmy wiersze, zarażajmy miłością do poezji! Ile niecodziennych obrazów, zaskakujących sformułowań, jaki świat emocji kryje się w tych utworach! Uwrażliwienie na poezję ma praktyczny wymiar - bo szkoła, egzaminy, ale jest ważne z wielu innych względów. To otwarcie na świat, na drugiego człowieka, to arcydzieła w pigułce.

By tych doznań nie zabrakło, warto sięgnąć po piękny zbiór "365 wierszy i rymowanek na każdy dzień". Wydawnictwo Wilga proponuje młodym odbiorcom i ich rodzicom poetycką podróż przez cały rok! Tekstów pisanych wierszem jest w tej pozycji właśnie tyle, ile dni w roku: na każdy dzień utwór, który dostarczy emocji, skłoni do refleksji, wzruszy, często też rozbawi. 

Zbiór ten to swego rodzaju kalendarz, bo rzecz jasna zaczynamy od zimowej aury, zabaw na śniegu. Kolejne miesiące przynoszą opisy rozmaitych adekwatnych aktywności, towarzyszymy przemianom w przyrodzie, obserwujemy zwierzęta. Każdy ważny dzień zyskuje poetycki portret: świąteczne chwile zobrazowane w wierszach wzruszają, przypominają o tych szczególnych datach, motywują do świętowania. Prócz tych świąt, które na pewno od razu przychodzą wszystkim na myśl, czyli Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Święta Trzech Króli są i i te rodzinne - Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Matki, Dzień Ojca. Ale to nie koniec! Wraz z kolejnymi wierszami z tego zbioru będziemy świętować pierwszy dzień wiosny czy lata, Dzień Niezapominajki (15 maja), Światowy Dzień Pieczenia (18 maja), Światowy Dzień Morza (24 września) i mnóstwo innych świąt wielkich i małych, które mogą sprawić, że zwykły dzień stanie się wyjątkowy:)

Piękne są te wiersze, melodyjne, proste w przekazie, nietuzinkowe jeśli chodzi o obrazowanie. W gronie autorów są i ci, którzy od razu przychodzą na myśl, gdy o wierszach dla najmłodszych jest mowa: Jan Brzechwa i Julian Tuwim, ale zbiór "365 wierszy i rymowanek na każdy dzień" to okazja do poznania innych wierszopisarzy: Zofii Rogoszówny, Mieczysławy Buczkówny, Bronisławy Ostrowskiej, Józefa Birkenmajera, Jana Kasprowicza. Są utwory klasyków, czyli Marii Konopnickiej Władysława Bełzy, Stanisława Jachowicza, Ignacego Krasickiego, ale i współczesnych poetów: Agnieszki Frączek, Pauliny Chmurskiej czy Ewy Dafner. 

Nastrojowe opisy i zabawne historyjki (zwłaszcza te stworzone przez nieżyjącą już Urszulę Kozłowską, która tyle pięknych utworów dla najmłodszych stworzyła!), do tego zachwycająca strona wizualna: ozdobne ramki na stronach, sympatyczne ilustracje. Także okładka zachęca do lektury - pięknie udekorowana, ze złoconym tytułem. Zachwycająca pozycja - polecamy!

Katarzyna i Młodsza 

 

 

 "365 wierszy i rymowanek na każdy dzień"


Komentarze