"Podaj dalej" - prezentowy zawrót głowy;)

 


Temat tej historyjki jest najmilszy na świecie: otrzymywanie prezentów to niesamowita przyjemność, ale miło jest też dawać, a Günther Jakobs stworzył opowieść, w której co rusz miły prezent jest wręczany przez jedno zwierzę drugiemu. Ale dlaczego to skądinąd miłe obdarowywanie się jest takie frapujące? Mnóstwo przyczyn składa się na to, a w sumie czynią one z "Podaj dalej" tytuł, który podbije serca młodszych i starszych, dostarczy radości i cennej lekcji empatii, życzliwości, kreatywności. 

Podobno w naszych mieszkaniach jest ćwierć miliona przedmiotów! Tak średnio. I choć to niebagatelna liczba, wcale nie jest ona przesadzona. Gromadzimy, nabywamy, trzymamy na wszelki wypadek - a nuż coś się przyda? Taka postawa ma swoje zalety, ale jeszcze cenniejsze jest dzielenie się, wymienianie rozmaitymi rzeczami, oddawanie tego, co dla nas nie jest potrzebna innym, którym może posłużyć. To postawa szlachetna i bardzo ekologiczna, bo przy okazji nie generujemy (jako społeczność) konieczności wytwarzania nowych dóbr, a to nigdy nie jest zupełnie obojętne dla środowiska. 

To dla najmłodszych nieco odległe jeszcze sprawy, ale generalnie zasada dzielenia się jest ważna w każdym wieku, a tak sympatyczny jej przykład jaki stworzył Günther Jakobs jest wspaniałym pomysłem na lekcję hojności, szczodrości, życzliwości. Lis postanawia obdarować zająca miską do sałaty. To miły gest i świadczący dobrze o intencjach ofiarodawcy. Wszak dieta zająca tak się nam roślinnie kojarzy, więc ten prezent to dowód znajomości potrzeb i zwyczajów obdarowanego, co więcej - potwierdza on także zrozumienie dla odmienności (bo przecież lis za sałatą nie przepada). Oby zawsze wręczający nam prezenty zastanowili się nad naszymi potrzebami!

Jak się jednak okazuje, dochodzi od zabawnej pomyłki: zając sądzi, że ów podarek to... krzesło, a krzesło przecież już ma, więc przekazuje upominek kolejnemu zwierzątku, by je ucieszył, by tak się przydał, spełnił swoją rolę. Krążący między rozmaitymi zwierzęcymi bohaterami przedmiot jest nieomal magiczny - każdy widzi w nim coś innego, do czego innego użyłby tej praktycznej i ładnej miski/filiżanki. To kreatywne podejście niewątpliwie jest bardzo inspirujące: ile jeszcze różnych zastosowań można byłoby wymyślić! Spróbujcie sami - jak wielkie możliwości daje nam jeden przedmiot! To kolejna lekcja ekologii i szacunku do środowiska - ale i rzeczy. Prócz dzielenia się nimi możemy także adaptować je do naszych potrzeb, używać nieco inaczej niż w pierwotnym zamyśle było to założone. Taki dowód oryginalności i oszczędności z pewnością jest cenny i pożądany. 

Pomysły zwierzątek są niejednokrotnie niesamowicie zabawne - miska jako perkusja, bramka albo budzik. Ale wynika to z odmiennych potrzeb obdarowanych. Dla węża będzie to świetne łóżko, dla innego małego zwierzątka - wanny, duże może użyć jej jako... nocnika;) W ten sposób "Podaj dalej" poszerza wiedzę małych odbiorców o przyrodzie, o specyfice życia różnych gatunków zwierząt. No i oczywiście jest możliwość wzbogacenia wachlarza gatunków znanych najmłodszym o nowe okazy! Na stronach książki spotkamy raka pustelnika, leniwca, pręgowca... 

Nie wątpimy, że nie tylko treść tej książki przypadnie Wam do gustu. Także warstwa wizualna jest niezwykle miła dla oka: sympatyczne portrety zwierząt, barwne rysunki, twarda okłada i solidne wydanie sprawiają, że ta pozycja to świetny prezent (którego nie zechcecie przekazywać dalej;)). Ilustracje ukazują to, co najważniejsze: łatwe do zidentyfikowania zwierzątka, starannie zapakowany prezent (o tym aspekcie też warto pamiętać i porozmawiać!), ciekawe detale poszerzające wiedzę najmłodszych na temat fauny. 

To niewielka pozycja, ale tak urokliwa, że bez wahania polecamy!


Katarzyna i Młodsza

 

 

 

 

 "Podaj dalej" 

Autor i ilustrator: Günther Jakobs

Wydawnictwo: Zielona Litera

Oprawa: twarda

Liczba stron: 84

Format: 17,5x17,5 cm

ISBN: 978-83-8065-452-5

 

 


Komentarze