"Czytam sobie" - o rówieśnikach, ekologii, przyrodzie, świecie...

 


W roku Lema taka lektura to obowiązek! Tytuł "Lem i zagadki kosmosu" to pozycja pokazująca, jak nietuzinkowym pisarzem był autor "Bajek robotów" czy "Cyberiady", jak bogata była jego wyobraźnia, ile rzeczy udało mu się trafnie przewidzieć, jak oryginalna i cenna jest jego twórczość. Najmłodsi nie mają zbyt wielu okazji, by w tego typu tematy się zagłębiać, więc książka ta to swego rodzaju novum, pozycja nieco innego kalibru niż fabularne historie o rówieśnikach. Dodatkowa trudność to wymogi stawiane tytułom należącym do poziomu drugiego. Niełatwo stworzyć spójną, wciągającą opowieść na taki temat, ale Marcinowi Baranowi udało się ująć w przystępną formę biografię Lema, przedstawić jego zainteresowania, pomysły, idee, twórczość... Bardzo ciekawa lektura!

Pasjonująca i inspirująca jest także historia szkoły znajdującej się przy ulicy Dobrej. W takiej placówce nauka to przyjemność! Opisane przez Joannę Olech perypetie najmłodszych pokazują, że łatwiej się z kimś dogadać, gdy jesteśmy otwarci, tolerancyjni, gdy empatycznie podchodzimy do spraw innych. To szkoła, w której chciałoby się uczyć, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować wcielić podobne zasady w nasze szkolne życie. Autorka w ciekawy sposób pokazuje, że spotkanie z "innymi" wzbogacają nas, zatem postawa otwartości jest cenna i jak najbardziej pożądana. 

Dwa ekologiczne tytuły - z serii "Czytam sobie. EKO" - to pozycje przekazujące wiele informacji o otaczającym nas świecie przyrody, o ekologii, naturze, prawach rządzących naturalnymi procesami zachodzącymi w naszym otoczeniu. Sympatyczna opowieść Rafała Witka o wietrze uświadamia najmłodszym, że to, co poczytujemy za niedogodność (jak choćby ów wiatr, ale też deszcze, dość wysokie temperatury, mróz...), to wszystko ważne czynniki. Historia o Kindze i jej baloniku może stać się inspiracją do baczniejszego obserwowania przyrody, dostrzegania wzajemnych powiązań i zależności.

Baśniowo-futurystyczna wizja miasta jutra to z kolei apel o bardziej odpowiedzialne działania. Nasze miasta często podobne są do tego, w którym żyje Antek. Egzystencja w nich nie jest zbyt komfortowa, więc działanie w tej materii to priorytet. Zabawna forma tej historii sprawia, że zapada ona w pamięć - oby podobnie było z proekologicznymi hasłami, które się w niej pojawiają...

Nowe tytuły z serii "Czytam sobie" to tradycyjnie już ciekawa forma, artystycznie dopracowana i korespondująca z treścią warstwa wizualna, ulubione przez najmłodszych naklejki oraz ważkie tematy, dzięki którym lektura zapada w pamięć, inspiruje do rozmów - i do działania.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza

"Czytam sobie Eko. Po co wieje wiatr. Poziom 1"

"Czytam sobie Eko. Futuropolis - miasto jutra. Poziom 2"

"Czytam sobie. Szkoła na Dobrej. Poziom 3" 

Komentarze